Na co i ile pieniędzy wydają latem Europejczycy i Polacy

Czerwiec, lipiec, sierpień to miesiące sporych wydatków związanych z urlopem. Jak Europejczycy wydają pieniądze w tych miesiącach? Jak na ich tle wypadają Polacy? Na te i wiele innych pytań odpowiada European Summer Barometer 2016 badanie przeprowadzone przez Ferratum Group, której częścią jest Ferratum Bank.

Badanie Ferratum - europejski barometr wydatków

Barometr jest wyjątkowym narzędziem do oceny zmian w całej Europie. Bardzo nas cieszą informacje pokazujące, że Europejczycy patrzą w przyszłość z optymizmem i czują bezpieczeństwo finansowe, co pokazują informacje o planowanym zwiększeniu wydatków latem. Dane European Summer Barometer pokazują też, że cechy te wykazują także Polacy.

Wyniki badania dowodzą, że Europejczycy są dobrej myśli jeśli chodzi o finanse. Aż 35% gospodarstw domowych planuje rozdysponować na wakacyjne wydatki w tym roku więcej pieniędzy niż w zeszłym. Mniejsza liczba rodzin planuje też zmniejszyć swoje wydatki wakacyjne – w 2015 r. było to 28%, podczas gdy w tym roku jest to już tylko 21%.

Badanie pokazuje, że przeciętny Polak planuje przeznaczyć na letnie wydatki 48% wolnych środków. Tym samym plasuje się tuż poniżej europejskiej średniej, która wynosi 50%. Najwięcej chcą wydać Niemcy – 144% średniej europejskiej, wydając aż 71% wolnych środków z dochodu gospodarstwa domowego. Tuż za nimi plasują się kolejno Bułgarzy, Francuzi, Rumuni i Czesi. W kontrze do Niemców są Duńczycy, którzy planują wydać zaledwie 29% dostępnych środków. Jak widać różnice między krajami Europy zachodniej są dość znaczne, nawet między sąsiadami. I tak na przykład Anglicy planują przeznaczyć na ten cel zaledwie 33%, podczas gdy sąsiadujący z nimi Francuzi niemal dwa razy tyle, bo 60%.

Na co wydajemy pieniądze latem?

Najwięcej kapitału przeznaczamy na podróże po kraju – ponad 18%. Na drugiej pozycji plasuje się odzież, ale tuż za nimi znajdują się wydatki na wyjścia do restauracji, kawiarni, barów i klubów (odpowiednio 11,6 oraz 11,4 %). Poważną pozycję w naszym budżecie stanowią też kwoty związane z uroczystościami tradycyjnie mającymi miejsce w cieplejszych miesiącach jak np. śluby – to aż 11 % naszych wydatków. W tym okresie wydajemy również więcej na ogrodnictwo i samodzielne prace (10%) niż na aktywności z dziećmi (7,9%), czy na letnie festiwale (6,7%). Zaskakująco, na podróżowanie za granicę przeznaczymy zaledwie 6% nakładów.

Miliard osób skorzysta z bankowości mobilnej

Latem, szczególnie podczas wakacyjnych podróży lub będąc poza domem, chętnie korzystamy z bankowości mobilnej, gdyż cenimy sobie wygodę i szybkość działania. Szacuje się, że w 2017 liczba osób zarządzających finansami przez smartfony osiągnie 1 miliard. Wśród polskich Klientów Grupy Ferratum aż 81% planuje korzystać latem z bankowości mobilnej. To niewiele mniej niż na przykład Kanadyjczycy i Szwedzi, którzy najchętniej korzystają z bankowości mobilnej, bo aż w 91%. Odpowiedzią na te zapotrzebowanie jest właśnie oferta Ferratum Bank. Za pośrednictwem m.in. Internetu udzielamy pożyczek w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku. Dla naszych Klientów ważny jest także profesjonalizm i bezpieczeństwo, które gwarantuje instytucja bankowa jaką jest Ferratum Bank.

 

 

* European Summer Barometer 2016 powstał dzięki zaangażowaniu konsumentów aż w 19 krajach, którzy opowiedzieli o swoich zwyczajach dotyczących wydawania pieniędzy podczas sezonu wakacyjnego. Niemal 18 tysięcy gospodarstw domowych wypowiedziało się na temat tego jak i na co będą wydawać pieniądze latem.