Wakacje dobiegają końca, a uczniowie wracają do szkolnych ławek. To dobry czas na pierwsze podsumowania preferencji Polaków do organizowania wakacyjnego czasu wolnego dla dzieci, a także wiążących się z tym wydatków. Tym razem podsumowujemy jak pociechy spędziły wakacje i ile mogło to kosztować.Optymizmem napawa fakt, że z roku na rok rośnie liczba gospodarstw domowych, w których wszystkie dzieci wyjeżdżają na przynajmniej tygodniowy wakacyjny wypoczynek.

Możliwości spędzania wakacyjnego czasu wolnego jest wiele. Chcąc zapewnić dzieciom jak najlepsze wspomnienia dokładamy wszelkich starań, by spędzony czas obfitował w atrakcje, ale także by był jak najlepiej wykorzystany. W większości przypadków czas ten wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Według badania przeprowadzonego przez Grupę Ferratum*, Polacy przeznaczyli na tegoroczne wakacje niemal połowę środków z dochodu rodziny. Najwięcej pieniędzy wydaliśmy na podróże po kraju, w tym podróże z całą rodziną – aż 18% kapitału. Na pozostałe wakacyjne aktywności z dziećmi byliśmy skłonni przeznaczyć 7,9% środków z dochodu gospodarstwa domowego.

Ci, którzy zdecydowali się na podróże zagraniczne, odłożyli na ten cel kwotę równoważną 6% domowego budżetu. Był to jeden z najdroższych sposobów spędzenia urlopu z rodziną – wzrastają wówczas koszty biletów, ubezpieczenia, ceny wycieczek oraz nieplanowanych wydatków na przyjemności.
 
Ponadto do najbardziej kosztownych wakacji dla dzieci należały również specjalistyczne kolonie lub obozy. Ich cena oczywiście zależy od miejsca, rodzaju zakwaterowania oraz profilu i liczby zajęć. Dużo mniej kosztowały nas półkolonie. Oferta jest zawsze bardzo bogata – wybieraliśmy spośród obozów konnych, sportowych, komputerowych, plastycznych i wielu innych.

Coraz więcej dzieci jeździ na wakacje

Ostatnie badania CBOS* prowadzą do optymistycznych wniosków – okazuje się, że stopniowo rośnie liczba gospodarstw domowych, w których wszystkie dzieci wyjeżdżają na wakacyjny wypoczynek, trwający przynajmniej tydzień. Większe szanse na wakacyjny wyjazd wciąż mają mieszkańcy miast. Powodami, z których rodziny rezygnują z wakacyjnego wyjazdu, to przede wszystkim sytuacja finansowa, ale także brak czasu, niechęć dzieci do wyjazdu lub brak konieczności opuszczania miejsca zamieszkania, ze względu na możliwość atrakcyjnego wypoczynku w domu.
 
W okresie wakacyjnym część udzielanych przez nas pożyczek klienci przeznaczali na letnie wydatki i czas spędzony z rodziną. Dzięki naszym usługom, osoby te mogły zapewnić dzieciom wakacje, pomimo chwilowego braku funduszy. Cieszymy się, że w taki sposób po części możemy przyczynić się do budowania pozytywnych wspomnień najmłodszych Polaków – powiedział Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.
 
 
* Badanie „Ferratum Group Summer Barometer 2016” przeprowadzono wśród klientów Ferratum Group w 19 krajach, w Europie i Kanadzie poprzez ankietę internetową z kwestionariuszem wystandaryzowanym dla wszystkich lokalizacji. Na ankietę odpowiedziało 17 631 gospodarstw domowych.
* Badania CBOS na temat wakacji dzieci i młodzieży. Ostatani komunikat NR 134/2015.
 

Sprawdź, jak przygotować swoje dziecko do szkoły.