Wydatki Polaków na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Wrzesień to okres zwiększonych wydatków – wiedzą to szczególnie Ci, którzy mają dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym. W dziesiejszych czasach aż trudno wyobrazić sobie, by nasze pociechy nie rozwijały swoich talentów podczas dodatkowych zajęć. Dzięki ankiecie „Wrześniowy Barometr Ferratum Bank” nasi eksperci sprawdzili, ile pieniędzy Polacy są skłonni przeznaczyć na ten cel oraz jakie zajęcia cieszą się największą popularnością.
 
Eksperci Ferratum Bank wskazują na fakt, że osoby, które posyłają dzieci do szkoły oraz organizują im zajęcia pozalekcyjne, spodziewają się wysokich kosztów. Informacje te potwierdziła ankieta „Wrześniowy Barometr Ferratum Bank”, w której co trzeci respondent zwrócił uwagę na któryś z tych wydatków.Wydatki Polaków na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Najczęściej wybieramy zajęcia sportowe oraz lekcje języka obcego

Napawa optymizmem fakt, że zdecydowana większość rodziców dokłada wszelkich starań, by ich pociechy miały szansę rozwijać swoje hobby i realizować talenty. Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie profesjonalnej nauki jest posłanie dziecka na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Co cieszy, decyduje się na nie aż 65% Polaków posiadających dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym.
 
Wyniki Barometru wskazują, że Polacy posiadają wiedzę w zakresie potrzeb rozwojowych dziecka oraz troszczą się o dobrą przyszłość swoich pociech. Dlatego najczęściej wybierają zajęcia sportowe wpływające pozytywnie na rozwój fizyczny dziecka oraz lekcje języka obcego, bez znajomości którego trudno jest sobie wyobrazić swobodne funkcjonowanie w tak szybko zmieniającym się świecie. Zarówno na zajęcia spotowe, jak i językowe wskazało po 22% respondentów. 10% badanych deklaruje, że pośle swoje dziecko na zajęcia artystyczne, a 8% na korepetycje z danego przedmiotu.

W wyborze ograniczają nas pieniędze

A jak się mają nasze plany i preferencje do możliwości finansowych? Najczęstszym powodem ograniczającym wybór dodatkowych zajęć dla dzieci są pieniądze – wskazuje na nie 66% respondentów. W drugiej kolejności jest to czas, tu mieliśmy 24% wskazań. Ile miesięcznie planujemy przeznaczyć na dodatkowe zajęcia pozaszkolne dla naszych dzieci? 44% badanych wyda na ten cel powyżej 100 złotych miesiącznie a 26% – od 51 do 100 złotych. 4% ankietowanych osób ma w planach przeznaczenie niewielkiej kwoty do 50 złotych na miesiąc. Liczna jest grupa, która nie planuje wydatków na ten cel – stanowi ona 26%. Jednocześnie aż 68% respondentów chciałoby inwestować więcej pieniędzy w zajęcia dla swoich pociech.

Na co jeszcze i ile wydajemy we wrześniu?

Z ankiety przeprowadzonej przez Ferratum Bank wynika, że 27% badanych planuje we wrześniu wydatki związane z remontem mieszkania. Spora grupa osób, ponieważ aż co dziesiąty respondent, przyznał, że we wrześniu ma jeszcze w planach urlop.
Jakie kwoty chcemy przeznaczyć na wrześniowe wydatki? 31% zapytanych osób odpowiedziało, że powinno im wystarczyć od 500 do 1000 złotych. Równie duża grupa osób wskazała na koszty od 1000 do nawet 2000 złotych. 13% ankietowanych planuje wydać więcej niż dwa tysiące złotych.
Do najczęściej wskazywanych źródeł finansowania tych wydatków należą pożyczka (43% wskazań) oraz oszczędności (20% wskazań).
 
Staramy się zawsze odpowiadać na potrzeby naszych klientów, wśród których są zarówno osoby pragnące pokryć drobne wydatki, jak i ci, którzy planują większe zobowiązanie, na przykład remont mieszkania. To dlatego oferujemy dwa rodzaje pożyczek: krótkoterminowe do 1500 zł na 15, 30 lub 60 dni, oraz te na wyższą kwotę, do 5000 zł, które można spłacać na przykład w wygodnych 24 ratach miesięcznych – powiedział Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.
 
* Ankieta „Wrześniowy Barometr Ferratum Bank” przeprowadzona w dniach 02-09 września 2016 r. na reprezentatywnej n=300 próbie klientów Ferratum Bank plc w wieku 18+. „Barometr Ferratum Bank” to cykliczne badanie klientów Ferratum Bank mające na celu poznanie skłonności, zachowań i decyzji finansowych.

Zobacz, na co najczęściej wydawli Polacy w tegoroczne wakacje