Poznaj proste zasady odpowiedzialnego pożyczania

Pożyczki są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują nagłej pomocy finansowej lub nie chcą czekać z realizacją swoich planów i marzeń. Należy jednak pamiętać, że zobowiązania powinny być zaciągane mądrze oraz spłacane systematycznie. Wystarczy poznać kilka porad, żeby pożyczać w sposób przemyślany i móc w pełni cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi.
Pożyczkodawcy często obiecują̨ dostarczenie środków na konto tego samego dnia, spłatę̨ bez wysiłku i za darmo. Takie zapewnienia trzeba bardzo wnikliwie przeanalizować. Pierwszym krokiem przy zaciąganiu pożyczki jest przeliczenie jej całkowitego kosztu, biorąc pod uwagę zarówno oprocentowanie, jak i wszystkie dodatkowe opłaty. W tym celu warto zapytać pożyczkodawcę o całkowity koszt pożyczki lub posłużyć się wskaźnikiem RRSO (Realna Roczna Stopa Oprocentowania), który firmy pożyczkowe udostępniają na swoich stronach internetowych.

Dostosuj wysokość pożyczki do swoich możliwości

Kolejną kwestią jest dopasowanie kwoty do naszych możliwości finansowych. Nie pożyczaj ponad stan – warto zachować tę zasadę̨ w pamięci. To bardzo ważne, by sprawdzić, czy zaciągana pożyczka nie wpłynie zanadto na stan naszego domowego budżetu. Dlatego kolejnym krokiem jest porównanie naszych finansów z ratą upatrzonej pożyczki. Mając to na uwadze, można zacząć szukać zobowiązania z najkorzystniejszymi dla nas warunkami spłaty.

Pamiętaj o umowie

Pożyczaj odpowiedzialnie - poradnik Ferratum BankPodstawą jest bardzo uważne przeczytanie umowy. Jeśli terminy są dla nas niejasne, poprośmy o ich wytłumaczenie, a w razie wątpliwości skorzystajmy z pomocy prawnika. Wśród elementów, które zawsze powinny znaleźć się w umowie jest pełna kwota pożyczki wraz z odsetkami i opłatami, wysokość raty, okres spłaty oraz konsekwencje niewywiązania się z umowy. W przypadku jakichkolwiek obaw, że umowa jest niekorzystna, nie podpisujmy jej.
 
Co zrobić, jeśli napotkamy problemy ze spłatą pożyczki? Najważniejsza jest szybka reakcja, dlatego najlepiej od razu skontaktować się z pożyczkodawcą. Służymy pomocą na każdym etapie zaciągania pożyczki oraz pomagamy ustalić nowy plan działania w razie niespodziewanych problemów z jej spłatą. W niektórych wypadkach możliwa jest zmiana warunków zobowiązania na takie, którym będziemy w stanie sprostać. Ważne jest, by nie ignorować wezwań do zapłaty – radzi Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.
 
Więcej informacji o zasadach odpowiedzialnego pożyczania i zarządzania finansami można znaleźć w poradniku „Pożyczaj odpowiedzialnie z Ferratum Bank”, który jest ważną częścią nowej platformy edukacyjnej.