1% przy rozliczeniu PIT-u – co warto wiedzieć?

Wraz z końcem kwietnia kończy się okres rozliczeń podatkowych. Przy tej okazji mamy okazję zrobić coś dobrego dla innych i wesprzeć wybraną organizację pożytku publicznego. Możemy pomóc, przekazując 1% naszego podatku wybranej OPP. Wybór jest naprawdę duży – w Polsce funkcjonuje wiele wartościowych fundacji, które zasługują na naszą pomoc.

Co oznacza 1% podatku?1% podatku - WykazOrganizacji Pożytku Publicznego

1% podatku jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na działanie charytatywne. Cała procedura polega na pomniejszeniu należnego podatku w zeznaniu rocznym PIT o kwotę przekazywaną wybranej organizacji. Kwota ta, nazywana w skrócie 1%, wynosi dokładnie jedną setną naszego podatku dochodowego. Przekazując 1%, nic nie tracimy – wybrana organizacja otrzymuje te środki, które w innym przypadku trafiłyby do budżetu państwa.

Komu możemy przekazać 1%?

Zgodnie z zasadami fundacja musi posiadać status organizacji pożytku publicznego (OPP). Organizacje pożytku publicznego mają za zadanie prowadzenie aktywności dla dobra społeczeństwa. Ich działalność dotyczy bardzo różnych sfer życia – dla przykładu, może to być walka o prawa kobiet, pomoc osobom niepełnosprawnym, ochrona zwierząt, działania na rzecz zdrowia, ekologii, kultury, przedsiębiorczości lub społeczności lokalnej.
 
Oficjalną listę wszystkich organizacji, którym można przekazać swój 1% przygotowuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Lista opublikowana jest m.in. na stronie Departamentu Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego. Przy wyszukiwaniu hasła OPP
w internecie znajdziemy też wiele przykładowych organizacji.

W jaki sposób przekazujemy 1%?

Jeśli zdecydujemy się na przekazanie procentu, nie musimy samodzielnie wpłacać środków wykazanych w rozliczeniu podatkowym – zadanie to należy do urzędów skarbowych. Musimy jedynie wskazać w rozliczeniu nazwę organizacji, jej numer KRS, czyli Krajowego Rejestru Sądowego, oraz deklarowaną kwotę. Dodajmy, że przekazywaną kwotę podatku trzeba zaokrąglić w dół do pełnych dziesiątek groszy. Jeśli nie rozliczamy się samodzielnie, nie zapomnijmy przekazać potrzebnych danych naszej księgowości.
 
Rozliczając jedno zeznanie podatkowe, możemy wesprzeć tylko jedną organizację, jednak każde kolejne rozliczenie pozwoli nam na wpisanie innego numeru KRS, a tym samym – wsparcie innej organizacji.
Pamiętajmy, że przekazanie procentu nie jest obowiązkowe. Podatnik sam decyduje czy chciałby podzielić się 1% swojego podatku z wybraną organizacją pożytku publicznego. Warto jednak rozważyć ten pomysł – niewielkim kosztem możemy wesprzeć szlachetny cel.