Dzień dziecka – co kupić dla 5-, 10- czy 15-latka?

Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad stu krajach na całym świecie. W Polsce to święto pojawiło się w 1952 roku, wtedy również odbyła się w Genewie Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci, na której ustanowiono 1 czerwca świętem dzieci. Dzień Dziecka to okazja do złożenia życzeń i obdarowania prezentami maluchów, dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatków.
 
Dzień Dziecka to święto wszystkich naszych milusińskich. Tego dnia każdy z nich, niezależnie od wieku, oczekuje na upominek, słodycz, a czasami – na wymarzony, ekstrawagancki prezent. W Europie, oprócz Polski, Dzień Dziecka świętują 1 czerwca m.in. Portugalia, Czechy, Albania, Rumunia i Bułgaria. Natomiast w Holandii, Chorwacji, Irlandii, Szwecji, Finlandii i Szwajcarii to święto jest obchodzone 20 listopada, a w Niemczech - 20 września.
 
Pożyczka na prezent
Okazuje się, że Polacy bardzo chętnie kupują prezenty dla swoich pociech. W 2015 roku na zakup zabawek wydali aż 2,5 mld zł, co oznacza 8% wzrostu w stosunku do roku 2014. Według prognoz na najbliższe lata, rynek zabawek będzie dalej się rozwijał, jednak w wolniejszym tempie. Największymi producentami zabawek na rynku polskim są firmy Cobi, Granna, Wader, Canpol oraz Trefl. Popularność przemysłu zabawkarskiego jest ograniczona zainteresowaniem dzieci smartfonami i tabletami - okazuje się, że już 83% polskich 10–latków posiada telefon komórkowy. Nowym trendem wśród dzieci w tym wieku jest używanie aplikacji, które łączą urządzenia mobilne z tradycyjnymi zabawkami (tzw. TechToys). Dużą popularnością cieszą się zabawki odnoszące się do znanych i lubianych postaci z bajek (źródło: analizarynku.eu "Rynek zabawek" 14 września 2016).

Jaki prezent na Dzień Dziecka?

Dzieci są rozpieszczane prezentami nie tylko przez rodziców, ale również za sprawą babć, dziadków, ciotek itp. Wielu maluchów posiada wszystkie zabawki, które sobie tylko wymarzą. To może stanowić kłopot przy wyborze kolejnego trafionego prezentu. Podarunek musi być również dostosowany do wieku dziecka, jego zainteresowań, hobby itd. Najmłodsze maluchy, od niemowlęcia do przedszkolaków, najbardziej ucieszą zabawki. Mogą to być lalki, pluszowe misie, a także gry edukacyjne i kolorowanki. Starszym dzieciom, w wieku szkolnym, możemy zafundować prezent zgodny z ich hobby, na przykład dla fana piłki nożnej warto kupić piłkę, korki lub rękawice bramkarskie, natomiast dziewczynce lepiej podarować rolki, wrotki albo osprzęt związany z bezpieczną jazdą, czyli kask i ochraniacze. Dzieciom w każdym wieku przypadną do gustu atrakcyjne gry planszowe lub komputerowe. Hitem na rynku zabawek są wciąż klocki Lego w różnych zestawach, dostosowane do wieku oraz zainteresowań dziecka. Nastolatków bardziej zadowolą gadżety komputerowe i telefoniczne, smartwatche, tablety lub słuchawki. Dużą popularnością cieszą się obecnie okulary VR (wirtualna rzeczywistość) i zdalnie sterowane sprzęty latające, na przykład drony, za których pomocą można nawet filmować okolicę z lotu ptaka. Rodzice, którzy nie mają pomysłu na prezent z okazji Dnia Dziecka, często decydują się na ofiarowanie swoim pociechom gotówki.

Ile przeznaczyć na prezent?

1 czerwca prezenty swoim dzieciom zamierza ofiarować aż 80% badanych. Najdroższe upominki planują dziadkowie i babcie - osoby w wieku powyżej 59 lat przeznaczają na ten cel około 185,8 zł. Natomiast rodzice w przedziale wiekowym 25-39 lat zamierzają kupić prezenty z okazji Dnia Dziecka za 143,7 zł. Większe wydatki dla dzieci planują mieszkańcy małych miejscowości, przeznaczając na ten cel – 162 zł, Polacy z dużych miast planują wydać na prezenty średnio 141 zł (źródło: wprost.pl). Większe zainteresowanie zabawkami i gadżetami można zauważyć już w połowie maja. Rodzice chętnie szukają prezentów nie tylko w supermarketach, ale także w internecie.

Jak sfinansować prezent dla dziecka?

Prezent z okazji Dnia Dziecka może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu domowego, zwłaszcza w rodzinie wielodzietnej. Zakup drobiazgów i słodyczy to niewielki wydatek, jednak trudniej może być w sytuacji, gdy nasze dzieci wymarzyły sobie prezenty drogie i ekskluzywne. Marzenie o tablecie, smartfonie lub o konsoli do gier nie jest łatwo spełnić, zwłaszcza po opłaceniu rachunków i innych wydatków. W takim przypadku ratunkiem może okazać się pożyczka.
 
- Coraz więcej Polaków decyduje się na sfinansowanie prezentów dla dzieci za pomocą pożyczki pozabankowej. Nie są to duże kwoty, ale za to można otrzymać pieniądze szybko i bez skomplikowanych formalności – W erze coraz popularniejszego internetu i zakupów online, również pożyczkobiorcy chcą pożyczać pieniądze przez smartfon lub laptop – zauważa przedstawiciel Ferratum Bank.
 
Krótkookresowe pożyczki na kwotę 100 – 1500 zł lub ratalne pożyczki do 5000 zł na rynku pozabankowym dają szansę rodzicom na zakup prezentów, o których marzą ich dzieci. Bez zaświadczeń o dochodach i bez wielu dokumentów, wypełniając wniosek online, można otrzymać w kilka minut pieniądze na konto. Za to wybierając ofertę w banku, od razu należy uzbroić się w cierpliwość i najlepiej zacząć załatwiać formalności na długo przed planowanym zakupem prezentu.
 
Dzień Dziecka jest raz w roku, a świętowanie go najczęściej kojarzy się maluchom z otrzymywaniem prezentów. Nic dziwnego, że wielu rodziców nie chce zawieść oczekiwań swoich pociech. Warto jednak pamiętać, że upominki, nawet najdroższe, nie zastąpią obecności mamy i taty. Czasami nawet wspólny spacer, razem spędzony dzień może okazać się równie atrakcyjny dla dziecka, jak droga zabawka.