Podsumowanie Wakacyjnego Barometru Ferratum 2019

"Gdyby wakacje trwały cały rok, nie docenialibyśmy ich w pełni, bo coś co mamy na codzień nie jest tak pożądane jak rzadkość"
Autor cytatu: Nieznany

 

Od 2014 r. Grupa Ferratum prosi swoich klientów o dzielenie się nawykami w zakresie wydatków dwa razy w roku: podczas letnich wakacji i ponownie tuż przed świętami Bożego Narodzenia.
 
Celem ankiet jest zrozumienie zachowań naszych klientów w czasie wakacji i sposobu, w jaki wydatki różnią się w zależności od kraju. Ankiety badają również, w jaki sposób ludzie będą spędzać wakacje, który kraj wyda najwięcej pieniędzy w tym okresie, kto woli używać Airbnb do zakwaterowania i które kraje wolą zakupy online nad tradycyjnymi.
 

10. Jublieuszowa edycja międzynarodowego badania zachowań klientów Ferratum

 

Ogłoszono wyniki Wakacyjnego Barometru Grupy Ferratum 2019. To już 10. edycja tego badania. W tej organizowanej dwa razy w roku ankiecie udział wzięło 22 000 gospodarstw domowych. Jej zakres obejmował 17 krajów, a dotyczyła ona zachowań związanych z wakacyjnymi wydatkami. Pytano o typy letnich aktywności, to czy uczestnicy dokonują zakupów online czy w tradycyjnych punktach sprzedaży, czy płacą kartą czy gotówką oraz to, jak te wydatki wypadają na tle pozostałych 16 krajów.
 
Tegoroczne wyniki pokazują, że 28% respondentów wyda więcej pieniędzy w te wakacje w porównaniu z zeszłym rokiem, a 39% zamierza wydać tyle samo co rok temu.
 

Zaskakujące wyniki dotyczące wydatków w krajach

 

W niektórych państwach miały miejsce znaczące zmiany w porównaniu z zeszłorocznymi wynikami. Na przykład Norwegia uplasowała się w 2018 roku na pierwszym miejscu pod względem ilości wydawanych pieniędzy w stosunku do dochodu gospodarstwa domowego z wynikiem 68%. Jednak w tym roku Norwegia znalazła się dopiero na 10. miejscu gdyż tylko 36% dochodu gospodarstwa domowego zostanie przeznaczonych na wakacje letnie 2019.
 
W odniesieniu do kwoty z miesięcznego dochodu, która zostanie wydana na wakacyjne wydatki, rozrzutnikami okazały się Meksyk (66%), Bułgaria (56%), Hiszpania (51%) i Łotwa (43%). Kraje najbardziej oszczędne to kraje Skandynawskie, takie jak Finlandia (28%) i Dania (26%), a także Brazylia (13%) i Rumunia (12%).
 
Polska uplasowała się na 6. miejscu pod względem planowanych wakacyjnych wydatków z wynikiem 41% dochodu gospodarstw domowych biorących udział w badaniu nieznacznie ustępując Łotwie (4. miejsce) i Estonii (5.) oraz nieznacznie wyprzedzając Holandię, Kanadę i Wielką Brytanię (po 39%).
 

Gotówka coraz mniej popularna w 2019. Przyszłość w bankowości przez telefon!

 

Z ankiety wynika, że 85% respondentów w Szwecji, Danii i Norwegii wybierze płatność kartą zamiast gotówką. Jednak ten trend nie ogranicza się wyłącznie do krajów skandynawskich. Łącznie ponad 60% respondentów jest zdania, że tego lata woli płacić kartę niż gotówką. W 2018 odsetek ten wynosił nieco ponad 50%.
 
Bankowość mobilna również odnotowała wzrost zaufania: ponad 80% badanych ze Szwecji, Holandii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski i Brazylii jest zdania, że w tym okresie będzie korzystać z mobilnych usług bankowych. Badanie wykazuje, że coraz więcej rynków przerzuca się na mobilne usługi bankowe.
 

Zakupy online i w tradycyjnych punktach

 

Ponad 35% badanych z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii zamierza, tego lata, kupować produkty i usługi online, a mieszkańcy Łotwy i Finlandii będą trzymać się letnich zakupów w tradycyjnej formie (23%).

 

Wakacyjne destynacje bliżej miejsca zamieszkania

 

Podróże krajowe zajmują pierwsze miejsce jako czynność, na którą tego lata wydamy najwięcej pieniędzy, podobnie jak w 2018 roku. Podróże za granicę znalazły się dopiero na 8. miejscu listy wydatków badanych. Respondenci, którzy planują przeznaczyć najwięcej ze swojego wakacyjnego budżetu na podróże są z Niemiec (65%), z Danii (61%) i z Holandii (57%).
 
Badani z Kanady (54%) są najbardziej skłonni wydać więcej niż 100 EUR za noc w hotelu. Badani z Niemiec (73%), Bułgarii (45%) i Rumunii (37%) byli bardziej zainteresowani takimi rozwiązaniami jak Airbnb jeżeli chodzi o zakwaterowanie.

 

Na co wydamy najwięcej w lecie 2019

 

Badani z 17 krajów wydadzą najwięcej pieniędzy na następujące trzy czynności: podróże w kraju (15% z ich budżetu), rekreację dla siebie/rodziny (12%) i letnie atrakcje, takie jak wypady na plażę, przyjęcia czy posiłki w restauracji (12%).
 
Respondenci z Wielkiej Brytanii byli jedynymi, którzy wysoko uplasowali wydatki na modę. Tym samym ten kraj był jedynym, który na pierwszym miejscu na liście umieścił wydatki na letnie ubrania. Norwegia i Dania zdobyły nagrodę światowego podróżnika jako jedyne dwa kraje, które na pierwszym miejscu listy wakacyjnych wydatków umieściły podróże za granicę.
 
Respondenci z Polski zdecydowanie więcej niż średnia badanych gospodarstw domowych deklarowali udział wydatków na podróże 56% wszystkich wakacyjnych wydatków (3. miejsce wśród badanych krajów). Dodatkowo blisko połowa badanych polskich gospodarstw (46%) deklarowała skłonność do płacenia za zagraniczne noclegi na poziomie 100 lub więcej Euro za noc.