Lista życzeń, czyli jak w pełni korzystać z życia

Lista życzeń to lista spraw do zrobienia, z której wiele osób korzysta, by zdobywać nowe doświadczenia w życiu. Nie tylko celebryci, ale także zwykli ludzie czują motywację, by jak najpełniej korzystać z życia. Przyjrzymy się dobrym i złym stronom takich list i temu, jak możesz wzbogacić swoje życie, by ci to odpowiadało.

Czy twoja lista życzeń jest realistyczna?

Często spotykaną cechą list życzeń jest fakt, że zawiera ona egzotyczne, trudne do zrealizowania lub nawet całkiem niemożliwe postanowienia. To nieco trochę jak dziecko, które mówi, że zostanie astronautą – nie chodzi o to, że to niemożliwe, ale trzeba dopasować swoje oczekiwania do rzeczywistości. Jeżeli więc na twojej liście znajduje się podróż na księżyc, wcale nie musisz jej skreślać. Musisz jednak uświadomić sobie, że to może się nie udać. To też jest dobre.
Dobrą stroną ambitnych planów na liście życzeń jest właśnie ambicja. Jeżeli coś jest łatwe, pewnie nie jest to takie satysfakcjonujące. Sięgaj gwiazd, kiedy tylko masz okazję i pamiętaj o realistycznych oczekiwaniach, by nie doznać uczucia zawodu, gdy się nie uda. Bardziej realistyczny punkt widzenia to skupianie się na cieszeniu się tym, co robisz, bez względu na to, czy znajduje się to na samym szczycie twojej listy czy nie.

Jedyne takie przeżycia

Inną cechą wspólną punktów na listach życzeń jest fakt, że są to pojedyncze zdarzenia, zarówno małe jak i duże. Często celem jest zrobić coś raz, zakreślić punkt i przejść do kolejnego. Możesz wykorzystać takie punkty, by nieco zgłębić powody, które stoją za tymi doświadczeniami.
Jeżeli na przykład znajduje się na niej punkt „zwiedzić Nepal”, postaraj się przeanalizować dlaczego tak jest. Może interesuje cię kultura tego kraju, a może masz tam krewnych, lub też zobaczyłeś zdjęcia w National Geographic, które przykuły Twoją uwagę. Gdy znajdziesz powód dla tej wizyty, łatwiej będzie nadać jej znaczenie.
Co więcej, czemu by nie odwiedzić Nepalu kilka razy i naprawdę poznać jego kulturę? Może się okazać, że chcesz więcej podróżować i poznawać miejsca daleko od swojego miejsca zamieszkania. Możesz stworzyć budżet, by podróżować częściej i doświadczać nowych przeżyć. Wprowadź te wnioski do swojego codziennego życia i nie skupiaj się jedynie na jednorazowych doświadczeniach.

Spraw, by doskonałe wspomnienia zostały z tobą na dłużej

Mówi się, że obraz wart jest tysiąca słów, a dzisiejszy świat to prawdziwy zalew obrazów. Robienie zdjęć, gdy dzieje się coś ekscytującego wydaje się sensowne. Możesz dzielić się przeżyciami z przyjaciółmi i rodziną i wracać do nich, by przeżyć je jeszcze raz.
Jednak nie trać z oczu swoich celów, gdy starasz się chwytać chwilę. Powinieneś cieszyć się każdą sekundą, zwłaszcza jeżeli jest to coś, co zawsze chciałeś robić. Zrób kilka zdjęć, ale nie panikuj, jeżeli żadne nie wyjdzie doskonale. Ciesz się chwilą i nie pozwól, by selfie zdominowały te wspomnienia.

Oceniaj na bieżąco swoją listę życzeń

Jedna z kluczowych definicji listy życzeń brzmi: „Coś, co zawsze chciałem zrobić”. Zrealizowanie marzenia z dzieciństwa ma swój urok, ale co jeżeli twoje zainteresowania uległy zmianie? Nie musisz wyryć swoich postanowień w kamieniu. Dodawanie lub zmienianie swoich celów wtedy, gdy ci to pasuje jest jak najbardziej na miejscu.
Może zmieniły się okoliczności w twoim życiu. Może masz już żonę lub męża i dzieci. Być może teraz te szalone (i ryzykowne) przygody, takie jak lot na paralotni, brzmią nieco zniechęcająco. Masz prawo trzymać się swojego planu i realizować go, jeżeli zastrzyk adrenaliny jest twoim celem. Możesz też zdecydować się na kompromis i cieszyć się niebem z balonu lub wspinając się do pięknego miejsca, skąd będziesz mógł podziwiać świat z góry.

Czy można wyrzucić listę życzeń?

Jak już sobie powiedzieliśmy, lista życzeń to sposób na to, by doświadczyć czegoś ciekawego w życiu. Życie jest krótkie, więc niech nic cię nie powstrzymuje. Można też na to spojrzeć inaczej: życie jest krótkie, więc żyj chwilą. Skupianie się na tym, co możesz zrobić w przyszłości może przysłonić ci to, co dzieje się w twoim życiu teraz.
Co więcej może być ciężko zapanować nad oczekiwaniami, jeżeli cel z listy życzeń nie przyniósł ci tyle satysfakcji, ile oczekiwałeś. Czy jesteś osobą, którą cieszy skreślanie celów z listy? Jeżeli tak, zatrzymaj ją i ciesz się z realizacji celów. Jeżeli jednak należysz do tych, których przytłacza robienie rzeczy dla samego ich robienia, być może lista życzeń nie jest dla ciebie.