7 pomysłów na to, jak oszczędzać jesienią

Lato dobiega końca i pora wrócić do normalnego życia. Co możesz zrobić, by nieco podreperować budżet po wakacyjnych wydatkach i nieco zaoszczędzić tej jesieni? Zapoznaj się z naszymi 7 pomysłami, by zaoszczędzić pieniądze po lecie.

1. Oszczędzaj pieniądze dzięki chłodniejszej pogodzie

Teraz, gdy zrobiło się nieco chłodniej możemy cieszyć się rześkim powietrzem. To dobry czas, by nieco zaoszczędzić na wydatkach za klimatyzację. Wyłącz wentylatory i otwórz okna, by wpuścić nieco świeżego powietrza.
A mówiąc o pogodzie to również dobry czas, by sprawdzić izolację przed nadchodzącą zimą. Sprawdź uszczelki przy oknach i drzwiach, by upewnić się, że nie ma przeciągów. Wymiana uszczelek to tani sposób, by zaoszczędzić na ogrzewaniu, gdy zrobi się zimno.

2. Gotuj w domu, by nieco zmniejszyć koszty

Teraz, gdy robi się chłodniej, przygotuj plan posiłków, by częściej gotować w domu, zamiast chodzić do restauracji. Wiele osób ciągle nie pochowało swoich sprzętów do grillowania. Rozważ grilla na podwórku, by cieszyć się końcem lata.
Dostępnych jest też wiele świeżych warzyw. Zrób zapasy warzyw i owoców i przygotuj większe porcje jedzenia. Zastanów się, czy nie poświęcić jakiegoś wieczoru lub weekendu, gotując potrawy, które możesz zamrozić i podgrzać sobie i swojej rodzinie w późniejszym czasie.

3. Maksymalnie wykorzystaj sezonowe przeceny

Kupowanie posezonowe to świetna okazja, by nieco zaoszczędzić na jesień. Letnie wyprzedaże i promocje z okazji powrotu do szkoły trwają tylko chwilę. Trzymaj się listy potrzebnych rzeczy, zamiast reagować spontanicznie podczas wyprzedaży. W ten sposób skorzystasz ze zniżek i jednocześnie zapełnisz szafę tym, co potrzebne.
Może to lato nie było wymarzonymi wakacjami. Jesień może być jednak czasem na weekendowe wypady w ostatniej chwili. Zastanów się, czy czegoś nie zarezerwować na później lub nawet na wiosnę, by najlepiej wykorzystać swoje pieniądze.
Kupowanie w Internecie to świetny sposób, by znaleźć dobre okazje, ale to nie jedyne miejsce. Wszystkie firmy są gotowe, by oferować wyprzedaże na wszystko – od ubezpieczenia po plany taryfowe – może to przynieść oszczędności w dłuższym okresie czasu. Bądź czujny i sprawdzaj, czy pojawią się oferty lub korzyści wynikające ze zmiany usługodawców.

4. Zacznij kupować świąteczne prezenty już teraz

Dla większości gospodarstw domowych letnie wakacje to zwyczajowo największy wydatek. W zimie należy przygotować się na świąteczny okres. Gdy kupujemy poza sezonem, możemy zaopatrzyć się już na święta i przygotować świąteczne prezenty. Przygotuj listę osób, którym chcesz kupić prezenty i bądź gotów, gdy tylko zacznie się jesień.
Pamiętaj: nie wszystkie gwiazdkowe prezenty muszą mieć gwiazdkowe motywy (a takie pewnie nie będą teraz dostępne). Wiele osób pewnie ucieszy się z prezentu, który naprawdę chcą, a który niekoniecznie musi zawierać wizerunek świętego Mikołaja lub renifera. Prezenty bez motywów zimowych można użytkować dłużej i cieszyć się nimi cały rok. Jak zwykle nie rzucaj się na oferty, które nie są tego warte i trzymaj się budżetu. Twój portfel podziękuje ci później.

5. Udzielaj się towarzysko i oszczędzaj, organizując domówki

U wielu z nas jesień wygląda podobnie: mniej spotkań towarzyskich i więcej praktycznych spraw, którymi trzeba się zająć. Ale pewnie wielu znajomym pozwalniały się weekendy, może to być więc dobry czas, by zaprosić ich do siebie.
Unikając restauracji i kawiarni można wiele zaoszczędzić. Wyciągnij jakieś planszówki lub ciesz się spokojnym wieczorem w ogrodzie, grając w krokieta. Chłodniejsza aura oznacza, że sport staje się bezpieczniejszy i przyjemniejszy. Pamiętaj tylko, by ubrać się odpowiednio do pogody.

6. Uzbieraj nieco pieniędzy organizując wyprzedaż

Ciągle chodzą ci po głowie generalne porządki? Zorganizowanie swojej przestrzeni to świetny sposób, by zaoszczędzić czas i oszczędzić sobie stresu, gdy utkniemy w domu na zimę. Inną korzyścią jest fakt, że można trochę zarobić, gdy sprzedajemy nieco zużyte już przedmioty.
Teraz jest doskonały moment, by posortować swoje rzeczy, zwłaszcza te, które mamy pochowane i zazwyczaj o nich nie pamiętamy. To spore wyzwanie, przebrnąć przez cały dom, więc wybierz to, czym chcesz się zająć. Biorąc pod uwagę fakt, że na zewnątrz zrobiło się przyjemniej, nasze garaże i schowki pewnie skorzystają na porządkach. Podziel wszystko na trzy kategorie: do zatrzymania, do sprzedania i do oddania.
Czy natrafiasz na przedmioty, co do których nie jesteś pewien, że będą ci potrzebne? Nie panikuj. Zacznij od tych, co do których jesteś pewien, a do przedmiotów budzących wątpliwości wróć na końcu. Pamiętaj jednak – aby odnieść sukces, musisz być wytrwały. Możesz nawet zacząć wrzucać oferty do sieci, na przykład do lokalnych grup oferujących sprzedaż/kupno na Facebooku zanim skończysz. Nie zapominaj też o lokalnych gazetach i portalach, zwłaszcza jeżeli chcesz się pozbyć większych i cenniejszych rzeczy.

7. Śledź swoje finanse, by zarządzać pieniędzmi

Nawet jeżeli dla ciebie szkolne czasy już się skończyły, dookoła wszyscy czują motywację, by zająć się praktyczną stroną życia. Pozwól sobie ją poczuć i oceń swoje finanse. Dowiedz się, jak lepiej zarządzać swoimi długami i otwarcie przyjrzyj się swoim wydatkom. Sprawdź kilka aplikacji do zarządzania pieniędzmi i budżetowania, a także programy, które pomogą ci być na bieżąco.
Zastanów się na co wydajesz swoje pieniądze. Czy są jakieś obszary, gdzie możesz zaoszczędzić? Jednym z największych wydatków dla wielu jest jedzenie. Wzoruj się na swoich dzieciach i pakuj sobie lunch do pracy w niektóre dni. Mimo że bufety stają się bardzo kuszące, gdy robi się chłodniej, czasem jedzenie zabrane z domu jest tańszą opcją, ze względu na duże porcje, których nie musisz zjadać przy jednym podejściu. Możesz podzielić swój lunch i część zachować na jutro.
Oszczędzanie to kusząca misja, którą można prowadzić przez cały rok. Jednak w każdej porze roku czekają nas wydatki. Jeżeli zorientujesz się, że czekają cię duże zakupy tej jesieni, obierz sobie za cel ograniczenie innych wydatków. W przypadku nieprzewidzianych wydatków zastanów się, czy nie warto skorzystać z krótkoterminowej pożyczki lub innych środków, by być na bieżąco. Skorzystaj z tych metod na śledzenie budżetu, by upewnić się, że możesz z łatwością dokonać wszystkich płatności i maksymalnie wykorzystać jesień.