Czym jest cyberponiedziałek?

Mimo że czarny piątek największą popularnością cieszy się w kraju swojego pochodzenia, czyli w Stanach Zjednoczonych, dziś jest to dzień zakupów znany większości ludzi na świecie. Ale czy wiecie, że w dzisiejszych czasach cyberponiedziałek wyprzedza czarny piątek w konkursie na najważniejszy dzień zakupów w roku?

To prawda – cyberponiedziałek jest teraz dniem największych wydatków w USA, a jego popularność w Europie rośnie z roku na rok.

Co to więc za dzień?

Mimo swojej nazwy cyberponiedziałek nie jest dniem, podczas którego tylko sklepy komputerowe i spółki technologiczne oferują wyprzedaże. Wręcz przeciwnie – nazwa cyberponiedziałek wiąże się z tym, że jest to dzień wyprzedaży w sklepach internetowych.

Tego dnia znajdziemy mnóstwo korzystnych ofert dotyczących zarówno technologii, jak i ubrań.

Skąd się wziął cyberponiedziałek? 

Sklepy w USA zauważyły, że sprzedaż w Internecie w poniedziałek po Święcie Dziękczynienia, które wypada w czwarty czwartek listopada, oraz po czarnym piątku, który przypada dzień po tym święcie, zaczęła rosnąć.

Być może kupujący przegapili szansę na zakup w trakcie wyprzedaży w czarny piątek lub pożałowali, że czegoś nie kupili w okazyjnej cenie i zaczęli szukać ofert w Internecie. Bez względu na to, jaki jest powód, ten poniedziałek szybko zaczął być zwany cyberponiedziałkiem, a reszta to już historia.

Kiedy wypada jest cyberponiedziałek?

Cyberponiedziałek to poniedziałek po Święcie Dziękczynienia. Wiele wyprzedaży w Internecie zaczyna się z wybiciem północy, więc przygotuj się na późne zakupy w niedzielę wieczorem.

Biorąc pod uwagę moment w roku, kiedy wypada wyprzedaż, cyberponiedziałek, podobnie jak czarny piątek, to świetna okazja, by zrobić bożonarodzeniowe zakupy. Można wtedy korzystnie zaoszczędzić.

Rosnąca popularność cyberponiedziałku 

W 2017 roku, sprzedaż w cyberponiedziałek wyniosła 6,6 miliarda USD, stając się tym samym największym dniem zakupów w historii amerykańskiego e-handlu. To był też największy dzień zakupów w historii Amazon. Liczby te będą rosnąć: oczekuje się, że do 2020 r. ceny sprzedaży sięgną 523 mld USD.

Ponieważ zakupy w cyberponiedziałek odbywają się w Internecie, jednym z powodów jego popularności jest wygoda. Cyberponiedziałek pasuje do naszych obecnych preferencji i stylu życia. Mając na uwadze, że tyle osób posługuje się telefonami, by korzystać z usług banku czy dokonywać zakupów i pamiętając o pracownikach siedzących przed komputerami w poniedziałek w pracy, cyberponiedziałek stał się idealną okazją na zakupy.

Co więcej, zakupy online to brak tłumów i większe szanse na to, że znajdziemy to, czego szukamy, w odpowiednim rozmiarze i kolorze.

Czego mogę się spodziewać?

Powtórzmy jeszcze raz: mimo że dzień ten nazywa się cyberponiedziałkiem, co może się kojarzyć z wyprzedażą produktów technologicznych, w rzeczywistości nazwa wiąże się z tym, że ma on zastosowanie do sklepów internetowych. Wszytko więc można znaleźć po obniżonych cenach.

Mimo że promocje zmieniają się z roku na rok, mówi się, że cyberponiedziałek to zawsze prawdziwa gratka dla szukających kosmetyków i ubrań. Można też znaleźć atrakcyjne promocje na podróże.

Wielu sprzedawców oferuje też „krótką sprzedaż”, podczas której, przykładowo, pierwsze 100 osób, które odpowie na post otrzyma dodatkową zniżkę.

Gdzie znajdę najlepsze oferty? 

Biorąc pod uwagę, że wyprzedaże w cyberponiedziałek mają miejsce w Internecie, media społecznościowe odgrywają kluczową rolę dla osób, które szukają najlepszych ofert.

Wiodącą platformą jest Twitter, gdzie setki sprzedawców reklamuje swoje przeceny. Wpisz #CyberMonday, by znaleźć najlepsze oferty, lub zawęź nieco wyszukiwania, wpisując przykładowo #CyberMondayPhones, jeżeli szukasz telefonu w niższej cenie.

Sprawdzaj też strony swoich ulubionych sklepów na Facebooku, by zobaczyć, co oferują. To także na Facebooku mają najczęściej miejsce „krótkie sprzedaże”.

I wreszcie, promocje można znaleźć na stronie CyberMonday.com, na której znajdują się informacje, co i kiedy oferują dani sprzedawcy.

Trzymamy kciuki za udane zakupy w Internecie!