Dlaczego dłuższa przerwa może być dokładnie tym, czego potrzebujesz?

Dlaczego dłuższa przerwa może być dokładnie tym, czego potrzebujesz?
Pożegnaliśmy rok 2018, pora więc przywitać nowy rok 2019!
Co myślisz o nadchodzącym roku? Przepełnia cię on ekscytacją, czy też jest ci on obojętny? Nie możesz się doczekać nowych wyzwań, czy jest ci wszystko jedno?
 
Wielu ludzi nie widzi znaczącej różnicy między kolejnymi latami. Często bez zastanowienia żyjemy tak, jak żyliśmy wcześniej. Co jednak powiesz na to, by poświęcić chwilę i zastanowić się nad swoją obecną sytuacją i nad tym, jaki kierunek chcesz obrać?
Być może, tak jak tysiące osób co rok, odkryjesz, że tym, czego naprawdę potrzebujesz, jest chwila odpoczynku.

Pora na zmianę 

Pracownicy, którzy od lat pracują dla tej samej firmy coraz chętniej proszą swojego pracodawcę o przedłużony urlop, by odbyć podróż, podjąć naukę lub „zresetować się” z późniejszą możliwością powrotu na stanowisko.
 
W USA i w Zjednoczonym Królestwie taki urlop nazywa się „sabbatical” czyli przerwa w pracy zawodowej. W Australii i Nowej Zelandii pracownicy mają prawo do urlopu udzielanego z tytułu długiego stażu pracy, w ramach którego mogą udać się na przedłużone wakacje, jeżeli pracowali dla tego samego pracodawcy przez dziesięć lat.

Dlaczego ten krok może okazać się konieczny

Powody stojące za przedłużonym urlopem oraz jego długość różnią się w zależności od osoby. Zazwyczaj większość osób decyduje się na okres od dwóch do dwunastu miesięcy wolnego na naukę, odnowienie pasji, poszerzenie horyzontów, wolontariat lub podróże.
 
Ten dłuższy czas wolny może być okazją, by się zresetować i zbadać nową ścieżkę kariery lub udać się w nowym kierunku. 

Zadaj sobie pytanie: dlaczego

Pierwszym krokiem jest poznanie odpowiedzi na pytanie, czego tak naprawdę oczekujesz od urlopu i dlaczego. Jaki cel stoi za takimi przedłużonymi wakacjami? Czego masz nadzieję doświadczyć lub się nauczyć? To szansa, by poznać świat i zbadać nowe kultury, uczyć się lub zrealizować swoje marzenie, by – przykładowo – napisać książkę. 
 
Zaleca się, by zacząć planować i oszczędzać co najmniej na dwa lata przed takim urlopem. Gdy postanowisz, co chcesz osiągnąć w trakcie takiej przerwy od pracy musisz policzyć, ile środków będziesz potrzebować.

Oblicz cenę

Koszty związane z przedłużonym urlopem zależą od kilku czynników, w tym od tego, czy urlop będzie płatny czy nie, co masz zamiast zrobić z tym czasem i gdzie zamierzasz się udać. 
 
Ile w tym okresie wyniosą koszty utrzymania? Ile pieniędzy potrzebujesz na 2 miesiące, 6 miesięcy, a ile na 12 miesięcy? Ile pieniędzy możesz odłożyć co miesiąc ze swojej wypłaty? Jakie wydatki możesz ograniczyć?
 
Dokąd się udasz? Gdzie się zatrzymasz? Ile będzie kosztowało zakwaterowanie? Zatrzymasz się w jednym kraju lub mieście czy zamierzasz podróżować? Czy możesz wynająć komuś swój dom lub mieszkanie, by zdobyć dodatkowy przychód, gdy będziesz za granicą?
Jeżeli ograniczają cię finanse, możesz skorzystać z kilku opcji.

Walka z rutyną

W trakcie urlopu, bez względu na to, czy przebywasz w domu czy podróżujesz za granicą, twoja zwyczajowa rutyna ulegnie zmianie, co może spowodować kolejne zmiany.
Na przykład zerwanie z typowym dniem pracy może skutkować nowymi godzinami snu czy spotkaniami z osobami, których nie miałbyś okazji spotkać w trakcie godzin pracy.
 
Jeżeli udasz się za granicę nowe miasta, kraje, miejsca zamieszkania i nowe zwyczaje otworzą cię na nowe możliwości i style życia.

Bądź otwarty na możliwości

Wielu ludzi, którzy skorzystali z dłuższych urlopów jest zdania, że plan jest ważny, ale trzeba też być elastycznym i otwartym na zmianę. Elastyczność pozwala Ci wsłuchać się w intuicję, która może skłonić cię do zmiany kierunku.
 
Na przykład będąc za granicą możesz odkryć nową pasję lub poznać nowych ludzi na swojej drodze, co z kolei może zakończyć się przeprowadzką. 
 
Często słyszy się historie osób, które wróciły z przedłużonego urlopu i odkryły, że dawny styl życia im nie pasuje i postanowiły wejść na nową ścieżkę kariery i zacząć zupełnie nowe życie.
 
Bądź otwarty i przede wszystkim pozwól, by prowadził cię twój wewnętrzny kompas i wskazywał ci, gdzie masz się udać i co zrobić w następnej kolejności. Pamiętaj: uda ci się.