Dlaczego świąteczne zakupy warto czasami zostawić na ostatnią chwilę?

Do Bożego Narodzenia pozostało już tylko kilka dni, ludzie na całym świecie przygotowują się do Świąt robiąc zakupy, pakując prezenty i sporządzając listy zakupów do przygotowania świątecznych dań. Wydaje się, że na tak krótki czas przed Świętami tak to powinno wyglądać, ale jednak duża część ludzi, którzy zostawiają to wszystko na ostatnią chwilę. Może jesteś jednym z nich i te finalne dni przygotowań do Świąt spędzasz właśnie gorączkowo, próbując robić prezenty dla przyjaciół i rodziny? Cóż, może się okazać, że to nie jest taki zły pomysł.

Dlaczego świąteczne zakupy warto czasami zostawić na ostatnią chwilę?

Badania nad procesami decyzyjnymi wykazały, że spontaniczne kupowanie, a także kupowanie przy mniejszym przetwarzaniu myśli mogą być w rzeczywistości mądrzejszym sposobem robienia zakupów.

Chcielibyśmy przyjrzeć się temu nieco bliżej.

Nadmierne myślenie

Ogólnie uważa się, że im więcej informacji posiadamy, tym bardziej będziemy świadomi naszych decyzji. Jednak posiadanie większej ilości informacji nie zawsze jest dla nas takie korzystne.
Każdego dnia podejmujemy tysiące decyzji o różnym stopniu ważności, począwszy od tego, co zjeść na obiad, co powiedzieć przyjacielowi na spotkaniu przy kawie, jak skonstruować wiadomość mailową, kończąc na wszystkich ważnych decyzjach, które musimy podejmować w życiu zawodowym i prywatnym.
 
Zastanawiając się bez końca nad wadami i zaletami danej rzeczy, zużywamy niepotrzebnie całą masę energii Często okazuje się, że znamy właściwą decyzję instynktownie opartą na doświadczeniu oraz informacjach, jakie wcześniej zgromadziliśmy. Jednakże, kiedy spędzamy czas na zbieraniu informacji, przedstawiając jedną opcję przeciw drugiej, możemy nieco skomplikować to, co mogło być łatwą i prostą decyzją.

Podejmij decyzję!

W swojej bestsellerowej książce “Blink”, Malcolm Gladwell uczy nas znaczenia tych pierwszych dwóch sekund, które pojawiają się przy podejmowaniu decyzji. Jednym z kluczowych punktów, opisanej w tej książce jest to, że decyzje podejmowane w szybkim tempie są cenniejsze lub tak samo cenne, jak te mocno przemyślane.
Najlepiej działamy, gdy podejmujemy szybkie decyzje w oparciu o ograniczone, ale istotne informacje, jakie posiadamy. Po spełnieniu niezbędnych, podstawowych kryteriów danego wyboru, jesteśmy w stanie podjąć decyzję. Często jednak jesteśmy skoncentrowani na podejmowaniu “idealnej decyzji”, przez którą marnujemy więcej czasu i energii, mimo że można było to zrobić o wiele wcześniej z mniejszą ilością informacji.
Zastanów się nad tym, na przykład podczas poszukiwań hoteli online. Korzystasz wtedy z wielu kryteriów jak lokalizacja, cena czy podstawowe udogodnienia, aby wyszukać hotel, który spełnia Twoje potrzeby. W wielu przypadkach spędzamy zdecydowanie za dużo czasu na zbędnych poszukiwaniach.

Świąteczne zakupy “w locie”

I wracając do meritum, mając na względzie nadchodzące Boże Narodzenie, często komplikujemy nasze procesy decyzyjne, które spowalniają naszą produktywność i wydajność.
Mając mniej czasu na przemyślenia i zastanowienie się nad znalezieniem “idealnego prezentu” dla każdego członka rodziny, pomyślenie nad właściwą ceną, kolorem lub właściwym prezentem, prawdopodobnie dokonasz lepszych wyborów instynktownie w oparciu o informacje lub fakty, które już posiadasz.
Tak więc, jeśli masz zamiar biegać po centrum handlowym, aby zakupić prezenty dla przyjaciół i rodziny, zaufaj swojemu gustowi i podążaj za pierwszą myślą. Pozwoli to Ci zaoszczędzić czas, ale także wyeliminować niepotrzebny stres.
 

Pamiętaj również, że bez względu na to, czy robisz zakupy na ostatnią chwilę czy w oparciu o listę, przygotowaną już kilka miesięcy wcześniej, Ferratum może Cię w tym wesprzeć. Jeżeli tylko okaże się, że masz jeszcze kilka potrzeb finansowych przed świętami, w Ferratum możesz otrzymać pożyczkę online jeszcze w tym samym dniu, kiedy złożysz wniosek. To bardzo proste!

Pozostaje nam już tylko życzyć Ci udanych zakupów!

 
Udanych zakupów!
 
Yes