Dlaczego warto podróżować w pojedynkę?

„Niektóre podróże w życiu można odbyć wyłącznie samemu”
― Ken Poirot

Kiedyś podróże w pojedynkę uważane były za odważny, ryzykowny bądź nawet trudny wyczyn. Dziś nastawienie do nich się znacznie zmieniło i coraz szybciej taka metoda podróżowania staje się ulubioną metodą wielu ludzi.

Według danych z ankiet

W maju portal Booking.com opublikował ankietę na temat podróży w pojedynkę wypełnioną przez 20 500 podróżujących. 40% osób z pokolenia baby boomers odpowiedziało, że w zeszłym roku odbyło podróż w pojedynkę, a dodatkowe 21% twierdzi, że planuje to zrobić w przyszłości.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez brytyjskie stowarzyszenie ABTA zatytułowanej Wakacyjne nawyki wykazały, że jeden na dziewięciu ankietowanych wybrał się na wakacje w pojedynkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Warto zauważyć, że to dwa razy więcej niż sześć lat temu.

Kolejna ankieta o nazwie Hostel world wykazała 42% wzrost w ciągu ostatnich dwóch lat w zakresie rezerwacji podroży w pojedynkę i 45% wzrost podróży w pojedynkę rezerwowanych przez kobiety w latach 2015-2017.

Co więcej, brytyjskie narzędzie internetowe prowadzące badania przeanalizowało zapytania wyszukań 3 milionów brytyjskich konsumentów i wykazało aż 143% wzrost wyszukań „podróży w pojedynkę” w trakcie ostatnich trzech lat.

Szukanie samego siebie

Warto pamiętać, że podróżowanie w pojedynkę może zmienić twoje życie.

Często słyszy się od samotnych podróżników, że „odnaleźli siebie” podczas swojej wyprawy. Podróż w pojedynkę pozwala nam lepiej poznać samych siebie oraz świat wokół nas. Takie wyprawy to wyjście poza strefę komfortu, a pomiędzy zachwytami nad nowymi miejscami, podróż w pojedynkę pozwala nam się wyciszyć i usłyszeć własne ja.

Stanąć oko w oko z wyzwaniem

Podróż w pojedynkę jest satysfakcjonująca, ale stanowi również ogromne wyzwanie. Z podróżami w pojedynkę wiąże się wiele wątpliwości. Pierwszą z nich jest bezpieczeństwo. Niektóre miejsca są bezpieczniejsze niż inne. Pewne miejsca są bardziej przyjazne podróżującym w pojedynkę. Wybór odpowiedniej destynacji ma kluczowe znaczenie jeżeli chodzi o zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Europa od dawna uznawana jest za najlepszy kontynent, aby podróżować w pojedynkę.

Nawigowanie jest drugą wątpliwością dla podróżujących. Jak się dostanę w dane miejsce? Czy zmierzam we właściwym kierunku? Kto popilnuje moich walizek?

Trzecim wyzwaniem są wydatki. Podróżując z partnerem lub rodziną i przyjaciółmi zapłacimy mniej, ponieważ możemy podzielić się kosztami hotelu i innymi opłatami. Podróżujący w pojedynkę wydają średnio 50% więcej na zakwaterowanie.

Jesteś swoim szefem

Zalety podróżowania w pojedynkę zawsze wezmą górę nad wyzwaniami. W ankiecie ABTA, o której pisaliśmy wcześniej, prawie połowa respondentów uznała, że najważniejszą zaletą podróży w pojedynkę jest fakt, że sami jesteśmy odpowiedzialni za wszystkie plany. 21% ankietowanych jest zdania, że największą zachętą i zaletą do odbycia podróży w pojedynkę jest poznawanie nowych ludzi.

Oto jeszcze kilka innych powodów, dla których warto podróżować samemu:

  • Wychodzimy poza swoją strefę komfortu

  • Sami kontrolujemy, gdzie zmierzamy i kiedy

  • Sami kontrolujemy swoje finanse i budżet

  • Sami tworzymy plan podróży

  • Sami decydujemy co zobaczyć, co robić i jak długo to potrwa

  • Można działać bardziej spontanicznie

Pamiętaj, że bez względu na destynację i formę wyprawy zawsze możesz liczyć na Ferratum money. Jeżeli plan podróży został już sporządzony, a przed wyjazdem powstrzymuje Cie brak gotówki, wystarczy że wypełnisz prosty wniosek o pożyczkę na naszej stronie internetowej. Decyzję o przyznaniu pożyczki otrzymasz po kilku chwilach, a być może jeszcze tego samego dni będziesz cieszyć się z gotówki.

A więc gdzie się wybierzesz tej jesieni?