Jak kupować rozsądniej i zaoszczędzić w te święta

W okresie świątecznym kupowanie prezentów sprawia, że Boże Narodzenie staje się najdroższym czasem w roku. Czy można zrobić zakupy mądrzej, czyli  tak aby oszczędzić w tym czasie trochę pieniędzy? Sprawdź!
Biorąc pod uwagę, że zbliża się Boże Narodzenie i sezon przecen związanych z czarnym piątkiem, sprzedaż na pewno pójdzie w górę.
Nie tylko prezenty, ale także wspólnie spędzany czas i inne aktywności czynią okres świąt najdroższym w roku.
Jednak zanim otworzycie swoje portfele, mamy dla was kilka rad, jak możecie kupować taniej i zaoszczędzić w te święta.

Zorganizujcie się

Po pierwsze: zróbcie listę wszystkich osób, przyjaciół, członków rodziny, znajomych z pracy, którym chcecie kupić prezenty wraz z propozycjami upominków i trzymajcie się jej.
Mając listę i kupując rzeczy wyłącznie z listy łatwiej wam będzie zarządzać budżetem, zmniejszając ryzyko nadmiernych wydatków poprzez wyeliminowanie spontanicznych i ciągłych zakupów.
Jeżeli wcześnie skomponujecie taką listę możecie nawet znaleźć czas, by trochę poszperać i znaleźć najkorzystniejsze ceny.

Kupujcie online

Zamiast biegać po centrach handlowych z listą świątecznych zakupów w dłoni, ułatwcie sobie życie i kupcie prezenty w Internecie. Poza faktem, że nie musicie wychodzić z domu, zmagać się z tłumem i walczyć o miejsce parkingowe, największą zaletą zakupów online jest to, że prawie zawsze są one tańsze niż zakupy w sklepie.
 
Dzięki zakupom w Internecie wszystkie ceny są na wyciągnięcie ręki, więc zawsze można znaleźć tego sprzedającego, który oferuje najlepszą cenę.
 
Jeżeli chodzi o wygodę, dostępność i niskie ceny wiele osób często wybiera sklepy o szerokiej ofercie, takie jak Amazon. Jednak w wielu krajach zamawiając prezenty z Amazon należy zapłacić podatek od importu i cła. W tym przypadku tańsze mogą okazać się zakupy lokalne lub w lokalnym sklepie internetowym.
 

Szukajcie wyprzedaży i kuponów

Każdy sprzedawca – zarówno w Internecie jak i poza nim – chce zwrócić na siebie uwagę klientów, co oznacza, że sklepy konkurują ze sobą. To dobra wiadomość dla kupujących.
Aby zachęcić klientów, by wydali swoje świąteczne pieniądze w ich sklepie, sprzedawcy często oferują zniżki czy promocje. Wiele sklepów w Internecie oferuję subskrypcję newslettera, która nagradzana jest 10% rabatem na pierwszy zakup lub darmową wysyłką. Wiele sklepów fizycznych oferuje świąteczne wyprzedaże.
Wypatrujcie zniżek dla klubowiczów, subskrybentów, promocji 2-za-1, zakupów z gratisem, jednodniowych wyprzedaży lub wieczornych przecen.

Sprawdzajcie koszty i czasy dostawy 

Ważną rzeczą, na którą należy zwracać uwagę podczas zakupów online jest fakt, że najniższa oferowana cena może wcale nie być tą najniższą. Przykładowo przedmiot o najniższej cenie może okazać się znacznie droższy po dodaniu kosztów dostawy. Może się więc okazać, że taniej kupić go w fizycznym sklepie lub od konkurencji, która sprzedaje go drożej ale oferuje darmową wysyłkę.
 
Co więcej, zanim złożycie zamówienie online upewnijcie się, że wybrane prezenty są na stanie i dotrą do was przed świętami. Jeżeli dobrze się zorganizujecie i złożycie zamówienia z wyprzedzeniem może będziecie mogli wybrać wolniejszą metodę dostawy niż tę „na następny dzień”, co zwykle pozwala zaoszczędzić na kosztach wysyłki.
 
Trzymamy kciuki za rozsądniejsze świąteczne zakupy.