Od pewnego czasu tematyka rozmów o pieniądzach z dziećmi zaczęła wzbudzać coraz większe zainteresowanie. Przeprowadzono liczne badania, które pokazują że około 50% rodziców unika dyskusji dotyczących zagdanień takich jak ekonomia, finanse czy oszczędzanie ze swoimi dziećmi. Wielu z nich uważa, że to nieważne lub zbyt skomplikowane.

Jednakże, rozmowa z dziećmi na temat pieniędzy nie jest w rzeczywistości wcale takia trudna.

 
Poniżej przedstawiamy Ci kilka przydatnych wskazówek dotyczących rozpoczęcia oraz prowadzenia z dzieckiem rozmowy na temat finansów:

Ważne, aby zacząć jak najwcześniej

Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?Korzystając z codziennych sytuacji, dziecko nawet jeśli w bardzo młodym wieku będzie w stanie zrozumieć prawa działające w ekonomii. Opierając się na prostych przykładach na początku, z czasem można tłumaczyć coraz bardziej złożone kwestie takie jak zaoszczędzenie pieniędzy na studia czy zakup mieszkania.
 
Im wcześniej rozpoczniemy rozmowy na temat pieniędzy z dzieckiem tym lepiej. To jedna z najważniejszych zasad, jeśli chcemy pomóc mu zrozumieć świat finansów. Ważne, aby zbudować dziecku solidne podstawy, dzięki którym będzie sobie znacznie lepiej radzić w przyszłości.

Nauczyć wyznaczać długoterminowe cele i plany oszczędzania

Nie od dziś wszyscy wiemy, że dzieci zawsze chcą otrzymywać kolejne ubrania, zabawki, gry komputerowe czy nowinki technologiczne. Dlaczego więc nie uczyć dziecka jak zaoszczędzić własne pieniądze na zakup niektórych rzeczy, które chcą kupić? W pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić mu koszt danego przedmiotu i pokazać, ile będzie musiało odkładać pieniędzy w każdym tygodniu lub miesiącu aby uzyskać pełną sumę by móc zakupić dany produkt. Stopniowe oszczędzanie nauczy dziecko docenić zarządzanie pieniędzmi w przyszłosci.

Wyjaśnij jak działa pożyczka

Dzieci mogą nie zrozumieć, że rodzina może posiadać pewne zobowiązania finansowe, takie jak pożyczka czy hipoteka. Należy pomóc mu zrozumieć jakie obowiązki posiadają dorośli i wytłumaczyć jak funkcjonuje spłata rat czy terminowość regulowania swoich zobowiązań. Starsze dzieci można wtajemniczyć w takie zagadnienia jak stopy procentowe czy odkładanie gotówki w formie lokat bankowych.

Wykorzystaj finansowe gry tematyczne

Wykorzystanie gier w celu wyjaśnienia szczegółów świata finansów może być bardzo pomocnym narzędziem dla rodziców, którzy wahają się w jakis sposób rozpocząć rozmowy z dziećmi o pieniądzach. Każde dziecko chętniej uczy się zabawą, więc skorzystanie z takich gier jak Monopoly, czy zainstalowanie aplikacji z tematyką finansową w szybki sposób zainteresuje dziecko i pomoże je wykształcić w ekonomii.
 
Przyszłość dziecka jest najważniejszą inwestycją, jaką kiedykolwiek zrobisz więc zacznij już dzisiaj!
 
Czy masz jakieś wskazówki, którymi możesz podzielić się z innymi?
Jeśli uważasz, że są to pomocne wskazówki udostępnij ten innym osobom, które znasz i którym mogą się one przydać. Po więcej przydatnych wskazówek odsyłamy na naszego bloga!