Jak uzbierać środki na podróże w 5 krokach

Jak uzbierać środki na podróże w 5 krokach
Podczas podróżowania chcielibyśmy, aby nasz budżet pozwolił nam na jak najwięcej. Budżet wakacyjny zależy od tego, jakiego rodzaju urlop lub wyjazd planujemy.
Inne środki należy przeznaczyć na luksusowy weekend w kurorcie 4 czy 5-gwiazdkowym, a inne na kilkumiesięczną wędrówkę po górach lub egzotycznych zakątkach świata.
 
W tym artykule zastanowimy się, jak uzbierać środki na podstawowe rzeczy niezbędne podczas wyjazdu, wyłączając wycieczki, nocne rozrywki oraz wszelkie dodatkowo płatne atrakcje.

Ile pieniędzy będę potrzebować?

To, ile pieniędzy będziesz potrzebować na swoją podróż zależy od wielu czynników, takich jak czas jej trwania i cel.

Doświadczeni podróżnicy mówią, że osoby z ograniczonym budżetem mogą przeżyć już za 120 zł dziennie, uwzględniając posiłki i zakwaterowanie w takich krajach jak na przykład Tajlandia, Peru, Wietnam, Indonezja, Ekwador, Sri Lanka, Gwatemala, Indie i Algieria. Natomiast jeżeli podróżujesz po Ameryce Północnej, Europie czy Australii wtedy należy liczyć się z budżetem na poziomie 500 zł.

1. Podstawowe kwestie: Loty i zakwaterowanie.

Przelot i zakwaterowanie pochłoną ponad 70% twojego budżetu. Jeżeli już wiesz, jaką sumą pieniędzy będziesz dysponować na wakacje, planowanie stanie się o wiele prostsze. Na przykład, jeżeli Twój budżet wynosi 3000 zł i planujesz dziesięciodniową podróż, możesz znaleźć hotel i loty, które zmieszczą się w tej kwocie. Jeżeli twoje plany są jeszcze w powijakach, możesz zacząć od szukania cen przelotów oraz hoteli i dopiero wtedy zobaczyć, ile pieniędzy dokładnie będziesz potrzebować.
 
Zacznij od cen noclegów. Otwórz przeglądarkę internetową i zacznij swoje poszukiwania na takich portalach jak Booking, AirBnB, Thomas Cook czy Kayak. Wiele stron pozwala na filtrowanie wyników według liczby gwiazdek i ceny za jeden nocleg. Wiele hoteli oferuje zniżki na pobyty w środku tygodnia lub w przypadku rezerwacji obejmujących trzy noce lub więcej. Wypróbuj różne filtry i przyjrzyj się kilkunastu hotelom, aby w przybliżeniu poznać średnią cenę w okolicy, która Cię interesuje.
 
Następnie popatrz na ceny lotów. Znów otwórz przeglądarkę i zacznij swoje poszukiwania na Fru, Esky, Kayak czy Skyscanner. Często wyszukiwarki pozwalają na wyszukiwanie po najniższych cenach, według liczby przesiadek czy według czasu trwania lotu. Jeżeli możesz sobie pozwolić na dowolność dat, zauważysz, że wylot dzień lub dwa wcześniej może diametralnie zmienić cenę.

2. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę

Ponownie załóżmy, że twój całkowity budżet to 3000 zł, a Twoja podróż ma wynosić dziesięć dni. Sprawdź kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Jeżeli swój budżet musisz oprzeć na kursie wymiany konkretnej waluty lub na ofercie hotelowej, którą udało ci się wypatrzeć kilka tygodni temu, ale cena lub kurs wymiany się zmieniają, pamiętaj, że może to znacząco wpłynąć na Twoje plany.
 
Innym czynnikiem, o którym często się zapomina jest koszt podróży na i z lotniska, zarówno w Twoim kraju, jak i w kraju docelowym. Jeżeli chcesz na miejsce dotrzeć taksówką, musisz uwzględnić, że ten przejazd może być co najmniej cztery razy droższy niż komunikacja miejska. Warto uwzględnić te koszty i zawsze zawyżać swój budżet o 20%, a także wziąć pod uwagę dodatkowe dopłaty czy wydatki.

3. Czas to pieniądz

Gdy rezerwujesz hotele, loty i przejazdy pamiętaj, że czas to pieniądz. Chcąc zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy, możesz zdecydować się na hotel poza miastem, chociaż oznacza to, że więcej czasu spędzisz podróżując, a mniej zwiedzając. Wówczas może to nie być najlepsze rozwiązanie. Co więcej, rezerwując loty możesz chcieć zarezerwować najtańszy możliwy lot, jednak jeżeli podróż ma kilka przesiadek i trwa znacznie dłużej, znów może to oznaczać mniej czasu na zwiedzanie.
 
I podobnie, jeżeli masz mało czasu i musisz spędzić kilka godzin w autokarach zamiast wybrać pojedyncze połączenie koleją lub przejazd taksówką, warto rozważyć dokładny koszt, jaki będzie trzeba ponieść w każdej z opcji. Po dokładniej analizie i porównaniu, dopiero wtedy warto podjąć decyzję. I wreszcie uważaj, aby nie rezerwować lotów z przesiadką czy przejazdów z małym zapasem czasu. Jeżeli jeden z przelotów się opóźni, może to wpłynąć na całą Twoją podróż i spowodować dodatkowe koszty, związane ze zmianą lotu.

4. Jedzenie na mieście a zakupy w sklepie

Podczas podróży warto również zachować równowagę pomiędzy robieniem zakupów w sklepie, a spożywaniem posiłków w restauracjach. Jeżeli w hotelu oferują śniadania, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Gdy rezerwujesz hotele, w ogólnym rozrachunku może okazać się, że taniej jest zarezerwować droższy hotel ze śniadaniem, chyba że wiesz, że bez problemu znajdziesz tańszą ofertę śniadaniową w okolicy. Ceny w sklepach też wcale nie muszą być tańsze. Sprawdź to przed wyjazdem i rezerwacją noclegu.

5. Podsumowując...

Mając ogólne dane szacunkowe dotyczące cen hoteli, lotów i dziennego wyżywienia, warto utworzyć dokument Excel i wprowadzać swoje obliczenia. Z jego pomocą dowiesz się, ile pieniędzy będziesz potrzebować i gdzie można zaoszczędzić, a kiedy możesz zaszaleć. Gdy zaplanujesz te najważniejsze kwestie budżetowe, możesz zacząć analizować inne elementy podróży, takie jak wycieczki czy dodatkowe atrakcje. Jeżeli jednak nawet po dokładnym zaplanowaniu wydatków, okaże się, że potrzebujesz dodatkowych środków, aby zrealizować swoje plany, chętnie pomożemy! W Ferratum Money chcemy inspirować ludzi i pomagać im, aby częściej mówili życiu „tak”.
 
Wystarczy, że za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu złożyć prosty wniosek o pożyczkę online. To nic nie kosztuje, a decyzję możesz otrzymać już po kilkunastu minutach. Wyobraź sobie, że jeszcze tego samego dnia możesz cieszyć się z przyznanej pożyczki i rozpocząć planowanie podróży swojego życia!
Zacznij już teraz!