Jak zmniejszyć wakacyjne wydatki?
Jesień to dla wielu rodzin podobny okres w roku. Wraz z zakończeniem wakacji i powrotami z urlopów wiele rodzin zdaje sobie sprawę z tego, że mają za sobą spore wydatki. Czy w Waszej rodzinie jest podobnie?
 
Bez względu na to, czy wyjeżdżamy za granicę, czy zostajemy w rodzinnym mieście, latem pieniądze dosłownie uciekają z portfela. Zaczynając od posiłków, kaw na mieście, biletów na różne wyjścia kulturalne, aż po zabawy dla całej rodziny. Podczas wakacji nasze wydatki zdają się nie mieć końca.
 
Ponad 22 000 gospodarstw domowych wzięło udział w corocznym Wakacyjnym Barometrze grupy Ferratum (www.ferratum.pl/blog/wakacyjny-barometr-ferratum-2018) który bada wydatki konsumentów w trakcie wakacji. W tegorocznej ankiecie 26% respondentów była zdania, że przewiduje wyższe wydatki niż w zeszłym roku, a 40% twierdzi, że wydatki pozostaną na tym samym poziomie.
Przed nami ostatnie tygodnie słonecznego lata i pięknej pogody. Czy wasze finanse to przetrwają? Mamy dla was kilka cennych porad.

Uwaga rozrzutnicy

Jeżeli chodzi o procent z miesięcznych wypłat jaki chcemy wydać tego lata, wyniki pokazują, że ankietowani z Norwegii wydadzą około 68,5% ze swojej miesięcznej pensji, Litwini 67%, Chorwaci 61,2% a Meksykanie 60,3%.
 
Na co więc wydają oni swoje pieniądze? Wyniki naszej ankiety pokazują, że podróże wewnątrz kraju to najpopularniejszy wydatek tego lata (11,3%). Zaraz po nim uplasowały się ubrania na lato (10,7%) i wspólne przedsięwzięcia, takie jak wycieczki na plażę, przyjęcia czy wyjścia do restauracji (10%).
 
Osoby mające w planach podróże wykazały, że ponad 40% swojego budżetu na wakacje przeznaczą na ten właśnie cel. Niemieccy ankietowani stwierdzili, że 50,8% ich budżetu przeznaczą na podróże, wśród Bułgarów było to 45,8%, wśród Finów 41,1%, a u Polaków odsetek ten wynosił 40.1%. 

Najlepsze rzeczy w życiu są za darmo

Prawda jest taka, że na wakacje nie musimy wydać fortuny. Jeżeli podobnie jak inne rodziny wydaliście w to lato trochę za dużo, najlepiej jest przystopować z wydatkami, znajdując bezpłatne (lub prawie bezpłatne) przyjemności dla całej rodziny.
 
Po pierwsze, zamiast chodzić na obiady do kawiarni i restauracji, wybierzcie się na zorganizowany we własnym zakresie piknik, zabierając wasze ulubione przekąski i napoje i zrelaksujcie się w parku lub ogrodzie.
Wyjście na plażę to definicja lata, a dzień na plaży to dzień dobrze spędzony. Najlepsze jest to, że nie musicie na niego przeznaczać ani grosza, no chyba że trzeba zapłacić za parking lub bilet na pociąg czy autobus. Plaża to w końcu miejsce, które wszystkim nieodłącznie kojarzy się z wakacjami.
 
Może warto poznać sąsiednie miasto lub atrakcję turystyczną? Jednodniowe wycieczki samochodem lub pociągiem są dużo tańsze niż podróże za granicę. W większości miast znajdują się galerie, które w określonych godzinach można zwiedzać za darmo. Poszukaj informacji o bezpłatnych wystawach w muzeach w Internecie. Planując takie wypady, już w domu przygotujcie posiłek na drogę. Już na tym uda się wam mnóstwo zaoszczędzić.
Bez względu na budżet pewnie wszyscy zgodzą się co do tego, że wypad do kina nie należy do najtańszych, ale bilety dla dzieci w pewnym wieku (zazwyczaj poniżej 6 lat) są bezpłatne. Ale nie tylko bilety są drogie. Trzeba do tego doliczyć jeszcze przekąski i napoje. Zamiast tego wypożyczcie film lub wyszkujacie ciekawy program w telewizji, przygotujcie przekąski i napoje samodzielnie i wieczór gotowy.

Trzymamy kciuki, aby koniec lata nie nadwyrężył waszego portfela!

A co jeżeli zaszaleliście znacznie bardziej niż planowaliście? Brakuje wam teraz gotówki na najważniejsze potrzeby? Zawsze możecie zwrócić się o pomoc do Ferratum money!
My rozumiemy, że czasami może zdarzyć się nagła potrzeba, gdzie z pomocą może przyjść pożyczka ratalna w Ferratum. Wniosek o pożyczkę złożysz przez dowolne urządzenie z dostępem do internetu. Decyzję o przyznaniu pożyczki otrzymasz w zaledwię chwilę, a być może jeszcze tego samego dnia będziesz cieszyć się z niezbędnej gotówki.
 
Tak, to takie proste!