Kiedy zacząć dawać dziecku kieszonkowe?
Z pewnością wielu z Was postawiło sobie już to pytanie. To ważne, aby w pewnym momencie życia naszego dziecka, zacząć je zaznajamiać z tematyką finansów. A należy robić to nie tylko po to, aby wiedziało jak zarządzać pieniędzmi, ale też nauczyło się je doceniać.
Jaką kwotę kieszonkowego dać dziecku? Kiedy? Dlaczego? To wszystko ważne pytania, na które jako rodzice musicie sobie odpowiedzieć. Poniżej postaramy się Wam pomóc odpowiedzieć na te pytania.

1. Kiedy?

Tutaj nie ma prostej zasady. Prawdziwa wartość kieszonkowego ma nie tylko wymiar finansowy. Mają one pomóc dziecku zrozumieć i docenić pieniądze oraz zrozumieć, dlaczego i w jaki sposób może na nie zarobić.
 
Gdy uznacie, że to już czas, aby dawać dziecku kieszonkowe, wówczas dziecko przestanie za każdym razem prosić was o różne rzeczy, gdy czegoś potrzebuje i zacznie rozwijać swoją niezależność.
 
Nie wiecie, kiedy dać dziecku kieszonkowe? Radzimy wyjaśnić mu, co to takiego i zapytać, czy jest gotowe zacząć zarabiać na własne potrzeby i wziąć za to odpowiedzialność.

2. Dlaczego?

Celem kieszonkowego powinno być nauczenie dziecka podstawowych zasad odpowiedzialności i niezależności. Zaczynając temat kieszonkowego, nie możemy przekazać go dziecku tak, aby zrozumiało nasze intencje negatywnie, w stylu: Tu jest 20 zł, kup sobie za to co chcesz, a teraz nie przeszkadzaj rodzicom”.
Dziecko musi zrozumieć główną idee kieszonkowego i chcieć jej otrzymywać.
Kieszonkowe również powinno nauczyć twoje dziecko, jak można zarabiać swoje pieniądze, na przykład w zamian za wykonywanie obowiązków domowych.

3. Ile?

To dla wielu rodziców jest trudne pytanie. Najlepiej jest zacząć od małych kwot, które będziecie mogli podnosić z wiekiem dziecka. Na początku kwota powinna wystarczyć na zakup słodyczy, a później, by kupować książki, ubrania czy gry komputerowe.
 
Zarabianie na kieszonkowe pomoże również dziecku zrozumieć, jak ważne jest oszczędzanie na coś, czego naprawdę potrzebuje lub chce.

4. Jak często?

To, jak często dajecie dziecku pieniądze powinno zależeć od jego wieku oraz tego, na co będą one przeznaczane. I znów: warto zacząć od mniejszych kwot, ale wypłacanych regularnie. 

5. Za co?

Wielu rodziców zastanawia się, czy kieszonkowe i jego kwota powinny być oparte na nagrodach czy karach, to znaczy na ocenach w szkole, wykonywaniu obowiązków domowych, dobrym lub złym zachowaniu itp.
 
Nie polecamy kierować się systemem kar. Zarabianie na kieszonkowe w zamian za wykonywanie obowiązków jest często lepszym podejściem, bo uczy dziecko tego, jak ważna jest pomoc a także praca i zarabianie pieniędzy.