Najpopularniejsze postanowienia noworoczne i jak je osiągnąć

Za nami pierwsze tygodnie roku 2019. Na jakie postanowienia noworoczne zdecydowano się w waszej rodzinie?
 
Według ankiety przeprowadzonej przez ComRes, która przebadała 2014 dorosłych w Wielkiej Brytanii, najpopularniejsze postanowienia noworoczne prezentują się następująco:
 1. Utrata wagi (33%)
 2. Więcej ćwiczeń (38%)
 3. Zdrowsze odżywianie się (32%)
 4. Bardziej aktywne podejście do zdrowia (15%)
 5. Zdobycie nowych umiejętności lub podjęcie nowego hobby (15%)
 6. Więcej czasu poświęcane własnemu dobremu samopoczuciu (12%)
 7. Spędzanie więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi (12%)
 8. Ograniczenie alkoholu (12%)

Pomimo dobrych chęci... 

Nikogo pewnie nie zaskoczyła powyższa lista. Jednak mimo naszych dobrych chęci, według artykułu US News, z 80% noworocznych postanowień zrywamy do drugiego tygodnia lutego. 
 
Jak więc prezentują się wasze postanowienia noworoczne?

Dlaczego nie dotrzymujemy postanowień

Głównym powodem, dla którego ludzie nie dotrzymują noworocznych postanowień jest fakt, że ich cel nie był określony dokładnie i tym samym był nieosiągalny.
 
Bez konkretnych kroków i bez szczegółów cele są tylko życzeniami. Jeżeli nie podamy szczegółów naszych celów pewnie poddamy się, gdy napotkamy pierwszą przeszkodę.
 

Cel musi być konkretny, mierzalny i możliwy do osiągnięcia

Gdy macie jasno określony cel, wiecie, gdzie zmierzacie. To dlatego cel musi być konkretny. Gdy podejmiecie kroki w stronę tego celu, możecie się skupić na ostatecznym rezultacie. Gdy wiecie, w jaką stronę zmierzacie, łatwiej jest zachować motywację.
 
Ważne jest też, by cel można było zmierzyć. Mierzalne cele są tym samym, co ich sprecyzowanie. Jeżeli cele są na tyle konkretne, by można je było zmierzyć, można je także osiągnąć. Cele muszą motywować, stanowić wyzwanie, być wyjściem poza strefę komfortu, ale ważne jest, by były osiągalne, a nie były wyłącznie wzniosłymi ambicjami.

Konkretne przykłady 

Poniżej przedstawiamy powyższe najpopularniejsze postanowienia noworoczne oraz przykłady na to, jak doprecyzować te postanowienia:
 1. Utrata wagi – „Chcę ważyć 65 kilogramów”
 2. Więcej ćwiczeń – „Będę ćwiczyć pięć razy w tygodniu przez godzinę”
 3. Zdrowsze odżywianie się – „Zapiszę się na spotkania Strażników wagi”
 4. Bardziej aktywne podejście do zdrowia – „Zamiast kupować lunche, będę przygotowywać zdrowe posiłki w domu każdego dnia”
 5. Zdobycie nowych umiejętności lub podjęcie nowego hobby – „Zapiszę się na kurs językowy i poświęcę 1 godzinę co wieczór na szlifowanie moich umiejętności”
 6. Więcej czasu poświęcane własnemu dobremu samopoczuciu – „Będę medytować pięć razy w tygodniu rano”
 7. Spędzanie więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi – „Będę dzwonić do rodziców dwa razy w tygodniu i spotykać się z jednym znajomym na lunch raz w tygodniu co tydzień”
 8. Ograniczenie alkoholu – „Będę pić alkohol tylko w weekendy”

Postaw na konkrety 

Mając powyższe na uwadze, pomyślcie jakie postanowienia noworoczne może wdrożyć wasza rodzina. Pamiętajcie, by wasze cele były konkretne, mierzalne i osiągalne.
 
Oto kilka przykładów:
 • „Chcę spędzać czas z dziećmi i będę im czytać na głos cztery noce w tygodniu przez pół godziny”.
 • „Jako rodzina musimy robić rzeczy razem. Dlatego raz w miesiącu będziemy chodzić do muzeum lub do kina”.
 • „Ja i mój partner musimy mieć dla siebie czas jako para. W co drugi piątek będziemy chodzić na randki i korzystać usług z opiekunki do dzieci”.
 • „Chcę, by moja rodzina jadła zdrowiej, dlatego będę gotować obiad sześć wieczorów w tygodniu”.

Gdy okaże się, że potrzebujesz pomocy

Dla wielu osób dostęp do środków może stanowić źródło motywacji i powód, dzięki któremu uda im się osiągnąć cele.
 
Bez względu na to, czy chodzi o pieniądze na remont domu czy na pokrycie zwykłego wydatku, Ferratum Money to krótkoterminowe pożyczki dla tych, którzy potrzebują dodatkowych środków, by móc osiągnąć swoje cele.
 
Pożyczki Ferratum online to najszybsza i najprostsza droga, by zdobyć pieniądze, gdy trzeba przejść do działania. W zaledwie kilka minut klienci mogą wypełnić wniosek online i kilka sekund później otrzymać decyzję. Po jej zatwierdzeniu następnego dnia gotówka wpływa na rachunek klienta.
 
Powodzenia w realizacji noworocznych postanowień!