W życiu chodzi o doświadczenia. 25 rzeczy, których musisz spróbować już dzisiaj.

Niektórzy mawiają, że wszelkie życiowe doświadczenia definiują osobowość człowieka. Determinują nasze myśli, działania, procesy decyzyjne oraz możliwości, które możemy wykorzystać.
Kiedy mamy przyjemne doświadczenia, o wiele chętniej będziemy angażować się w tę konkretną aktywność lub zachowania, ponieważ wiemy, że jest to dla nas bezpieczne oraz przyjemne.
Z drugiej strony, kiedy mamy negatywne doświadczenia, z jakimś konkretnym wydarzeniem lub osobą, będzie nas to zdecydowanie powstrzymywać od angażowania się w tego typu aktywności w przyszłości.
 
Zastanówmy się na tym, że jeżeli rzeczywiście jesteśmy sumą wszystkich naszych doświadczeń, to jeśli gdy podejmiemy świadomy wysiłek, aby doświadczać nowych rzeczy, może moglibyśmy zmienić nasze życie?
 
“Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.
Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj!” - Mark Twain

Momenty, dzięki którym czujesz, że żyjesz!

Bardzo często zdarza się, że właśnie w efekcie nie żałujemy rzeczy, które zrobiliśmy, ale wręcz przeciwnie - tych, które mogliśmy zrobić, ale nie podjęliśmy wystarczających kroków lub ryzyka.
Łatwo jest również wpaść w rutynę. I oczywiście nie ma nic złego w codziennym rytmie, ten bowiem zapewnia nam pewnego rodzaju komfort psychiczny. Jednak warto pamiętać, że na życie składają się ulotne momenty, wspomnienia, ludzie i miejsca. Życie staje się najbardziej magiczne, kiedy przeżywamy każdą chwilę “tu i teraz”.
 
Natomiast wracając do doświadczeń i wspomnień, warto pamiętać, że nie wystarczy wyruszyć w podróż w wymarzone miejsce czy na ekskluzywne wakacje. Chodzi o każdą chwilę czy doznanie, dzięki któremu czujemy, że czerpiemy z życia pełnymi garściami.
 
“Życie ucieka bardzo szybko. Jeśli się nie zatrzymasz i nie rozejrzysz wokół,
możesz je zwyczajnie przegapić.” – Ferris Bueller

Czy dokonałeś wszystkiego, co było warte uwagi?

Jeśli jeszcze nie obejrzałeś filmu “Sekretne życie Waltera Mitty", zrób to koniecznie.
Walter Mitty jest typem marzyciela, który wiedzie zwykłe życie, pracując dla magazynu Life. Pewnego dnia decyduje się dołączyć do portalu randkowego, w nadziei że dopasują do niego jedną z koleżanek z pracy, w której się podkochuje. Po wysłaniu aplikacji skontaktował się z nim przedstawiciel z agencji randkowej, pytając dlaczego podczas wypełniania ankiety zostawił puste pole, w miejscu opisu swojej osoby. Odpowiedział, że nie wiedział co tam wpisać, ponieważ nie wyróżnia się niczym szczególnym. Przedstawiciel zadał mu więc pytanie: “Czy dokonałeś czegoś wyjątkowego, wartego uwagi w swoim życiu?”, na co Walter odpowiedział, że niestety nie...
Wszystko się zmieniło, gdy Walter wyruszył w podróż życia, prowadzącą między innymi przez Islandię i Grenlandię, aby znaleźć zdjęcie, niezbędne do finałowego wydania magazynu Life. Podczas tej niesamowitej przygody odkrył siebie i przeżył wiele niewierygodnych historii.
 
Prawda jest taka, że od razu nie trzeba być ryzykantem i wyjeżdżać na Grenlandię jak Walter Mitty, aby doświadczyć niesamowitych przeżyć. Niezależnie od tego, czy porozmawiasz z kimś wcześniej nieznanym, spróbujesz nowej potrawy czy wrócisz z pracy zupełnie inna drogą do domu. Najważniejsze, że zrobisz coś zupełnie innego niż zwykle i przełamiesz rutynę.

Podejmij wyzwanie!

Pod koniec dnia, wszystko co mamy to wspomnienia, które tworzą chwile, przeżycia i wydarzenia. Prawda jest taka, że zawsze gdy tylko dołożymy wszelkich starań, znacznie zwiększymy możliwość stworzenia niezapomnianego momentu w swoim życiu. Jeżeli nie podejmiemy świadomych wysiłków, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeżyjemy każdy dzień dokładnie w ten sam sposób. Obudzimy się o jednakowej godzinie,  pójdziemy do pracy, ugotujemy obiad, obejrzymy wiadomości po czym pójdziemy spać.
 
Warto pamiętać, że nawet najmniejsza decyzja może mieć ogromny wpływ na nasze życie. Rozmowy, które od dawna chcieliśmy odbyć. Miejsca, które chcieliśmy odwiedzić. Ważny jest wysiłek, który jesteśmy gotowi podjąć. Codziennie stoimy przed wyborem czy kontynuować te same aktywności każdego dnia, czy podjąć ryzyko, aby doświadczyć czegoś zupełnie nowego.
 
"Nauczycielem wszystkiego jest praktyka."
– Juliusz Cezar

Powiedz “tak”!

Warto zacząć częściej mówić tak. Kolejnym razem, gdy kolega z pracy zaproponuje wyjście na drinka, zgódź się. Jeśli padnie propozycja dołączenia do wydarzenia sportowego w Twojej firmie, weź udział. Nasza gotowość do pozytywnego odnoszenia się do propozycji innych, zaprocentuje, dzięki czemu wkrótce zyskasz nowe doświadczenia.
To nie musi robić piorunującego wrażenia na innych, ważne jednak, aby za każdym razem było to coś zupełnie innego, co z czasem wejdzie w nawyk i odmieni Twoją codzienność.
 
Przypomnij sobie moment, kiedy jako dziecko zawierało się nowe znajomości, uczestniczyło w szkolnych wydarzeniach i przedsięwzięciach, które zapadły w pamięci na zawsze i ciężko byłoby je czymkolwiek zastąpić. Z uwagi na to, najlepiej już od dziś postanów odpowiadać twierdząco na propozycje, które otrzymasz w tym tygodniu! Do dzieła!

Radość z podróżowania

Dla wielu z nas, podróże są jednym z życiowych celów i największych doświadczeń. Zgodnie z dewizą pisarki Freya Stark “Obudzić się samemu w obcym mieście jest jednym z najprzyjemniejszych uczuć na świecie”. Ciężko ocenić jak wielką wartość mają podróże. Poznawanie osób z innych kręgów kulturowych, zwiedzanie nowych miejsc, uzyskiwanie cennej nauki, to wszystko może wzbogadzić nasze życie. Nigdy nie odkładaj możliwości podróżowania na później. Jeśli przyjaciel poprosi o towarzyszenie w kilkudniowym wypadzie, partner zasugeruje wyjechać na rodzinny wyjazd, lub jeśli wewnętrznie będziesz odczuwać potrzebę chwilowego oderwania się od rzeczywistości, zrób to!
 
Trzeba też wziąć pod uwagę, że wiele osób traci możliwość podróżowania, ponieważ nie ma na to pieniędzy. Ale gdyby spojrzeć na życie z perspektywy osoby w podeszłym wieku, co będzie warto wspominać na starość? Fakt, że zrezygnowało się z możliwości przeżycia przygody i wiodło spokojne życie? A może momenty, w których dzięki podjętemu ryzyku zdobyliśmy niesamowite wspomnienia?
 
Zwłaszcza jeśli odczuwasz równowagę finansową i bezpieczeństwo z uwagi na posiadanie karty kredytowej, tym łatwiej byłoby skorzystać z nadarzającej się okazji wyjazdu lub zorganizowanej wycieczki. W ujęciu wielu lat życia, jakie ma znaczenie, czy do spłaty zobowiązania zostanie 12 czy 15 miesięcy? Czy 3 miesiące różnicy będą miały naprawdę wartość w okresie 20 lat? Czy będą istotniejsze od możliwości zdobycia cennych doświadczeń uzyskanych z podróżowania?

Dlaczego podróżujemy?

Z pewnością, wybór kierunku podróży odgrywa najistotniejszą rolę w niezapomnianym i przyjemnym wypoczynku. Jednym z powodów dla których lubimy często wyjeżdżać, jest zmiana otoczenia, oraz to, że przełamujemy naszą codzienną monotonię i uciekamy od rutyny. Zgodnie z dewizą jaką reprezentował psycholog, Charles Horton Cooley “Ucieczka od pracy stanowi czasami ucieczkę od samego siebie i jest to często główną zaletą podróży i zmian.”
 
Ale co jeśli nie musimy uciekać od naszej szarej codzienności, ponieważ nad wyraz często mówimy “tak” nadarzającym się okazjom? Jak mawiał słynny pisarz i podróżnik, Bill Bryson “Moim zdaniem, największą nagrodą i luksusem podróżowania jest możliwość doświadczania codziennych rzeczy po raz pierwszy, a sytuację, w której prawie nic nie jest znajome można przyjmować za pewnik.”
        
"Z jakiegoś powodu, gdy podróżuję jestem w stanie oddać się bardziej niż w moim prawdziwym życiu. Potrafię sobie odpuścić. Myślę, że właśnie dlatego tak to lubię.” - Chelsea Cain

O co w tym chodzi?

W sieci funkcjonuje dość popularne twierdzenie, które brzmi mniej więcej “Jestem wdzięczny za noce, które zmieniły się w poranki; przyjaciół, którzy zamienili się w rodzinę i marzenia, które zmieniły się w rzeczywistość.”
 
Wybierz jedno z wydarzeń artystycznych w sekcji “Kultura” w gazecie lokalnej i zobacz co dzieje się w Twoim mieście. Od weekendu z nauką rzemiosła, darmowych koncertów, gier zespołowych w parkach, wystawie sztuki w galerii, zawsze jest coś do wyboru. Pójdź do opery lub teatru, jeśli jeszcze nie było okazji tego spróbować. Nawet jeżeli wstępnie nie wydaje się to aż tak interesujące, sięgnij po nowe doświadczenia. Dzięki temu wykreujesz trwałe wspomnienia, ponieważ będzie to coś innego niż Twoje dotychczasowe życie.
 
Nie sugerujemy, aby jakiekolwiek z nowych działań i aktywności stały się nagle ulubionymi zajęciami. Nie o to chodzi. Ważne, aby doświadczanie nowych rzeczy wzbogacało nasze osobowości, nawet jeżeli przez moment poświęcalibyśmy się aktywności, która do końca do nas nie przemawia. W jaki sposób dowiedzieć się na co lubimy poświęcać czas, a na co nie? Wszystkiego trzeba spróbować. Gdziekolwiek to tylko możliwe, zaproś przyjaciela, członka rodziny lub partnera, aby wspólnie z nimi doświadczyć nowych rzeczy. Wspomnienia są zdecydowanie trwalsze, jeśli można je dzielić z innymi.

Wracaj pamięcią do nowych doświadczeń

Niesamowitą rzeczą dotyczącą doświadczeń jest to, że można je odtworzyć w pamięci i dłużej się nimi cieszyć. Czasami usłyszymy konkretną piosenkę lub poczujemy dany zapach, dzięki któremu wracamy do określonego czasu i miejsca z przeszłości. Pozwala to nam utrzymać wspomnienie nieco dłużej. Punktem zapalnym może być przypomnienie sobie urlopu, chwil z dzieciństwa, wakacyjnego romansu lub momentów spędzonych z rodziną czy przyjaciółmi. Niezależnie od miejsca czy osób, które wspominamy, konkretne wspomnienie musiało być wystarczająco istotne, skoro zapadło w naszej pamięci na tak długo.
 
Poza tym, że warto wspominać, z wszystkich doświadczeń czerpiemy jakąś naukę, z której możemy wyciągać wnioski każdego dnia. Z czasem stanie się to częścią naszego życia.

25 rzeczy, których możesz spróbować już dzisiaj!

Na dobry początek, poniżej znajdują się propozycje spróbowania nowych aktywności:
 
 1. Zapisz się na kurs języka obcego
 2. Weź udział w wycieczce autobusowej w Twoim mieście
 3. Zapisz się na kurs gotowania
 4. Weź lekcje tańca
 5. Zapisz się na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem
 6. Pójdź na dyskotekę i baw się do białego rana
 7. Wyjedź na wycieczkę jednodniową poza miasto
 8. Zapisz się na kurs fotografii
 9. Weź udział w spotkaniach dla singli
 10. Wybierz się do lokalnej restauracji
 11. Pójdź do Opery
 12. Wybierz się do Teatru
 13. Zorganizuj wieczór filmowy z przyjaciółmi
 14. Wybierz się na zwiedzanie stadionu piłki nożnej
 15. Weź udział w maratonie
 16. Pojedź na narty
 17. Pójdź na koncert
 18. Wybierz się na wycieczkę autostopem
 19. Wyjedź nad jezioro zobaczyć zachód słońca
 20. Zorganizuj piknik w parku
 21. Poćwicz jogę na świeżym powietrzu
 22. Wypożycz rower i pojedź nim do pracy
 23. Testuj nową knajpę w każdym tygodniu
 24. Pojedź na festiwal muzyczny
 25. Pójdź na mecz piłki nożnej

Zrealizuj to!

Zrób krok do przodu i wyjdź poza swoją strefę komfortu. Wyrusz w nieznane zdobywać nowe doświadczenia. Bez zbędnych wymówek, niekonstruktywnych argumentów lub odkładania na kolejny dzień. Jeśli nie teraz, to kiedy?
 
Jeżeli jedynym powodem, powstrzymującym przed działaniem jest brak gotówki, pamiętaj, że w Ferratum Bank zawsze możesz uzyskać wsparcie finansowe.
 
Możliwe, że potrzebujesz zaledwie niewielkiej kwoty, ponieważ jeszcze nie otrzymałeś wynagrodzenia. W tym przypadku, nasza chwilówka będzie idealnym rozwiązaniem, aby zapełnić tę lukę. Natomiast jeżeli potrzebujesz większej gotówki do opłacenia kursu lub podróży, możesz ubiegać się o pożyczkę ratalną, którą możesz spłacać w dogodnych miesięcznych ratach. W Ferratum Bank jest dostępna pożyczka w kwotach od 1000 do 5000 zł, w wygodnych, nawet 24 ratach.
Wypełnienie aplikacji trwa zaledwie chwilę i jest bardzo proste. Bez zbędnych formalności i wychodzenia z domu. Wystarczy, że wybierzesz jaką kwotą i okresem jesteś zainteresowany, uzupełnisz swoje dane, a od momentu wysłania aplikacji będziesz zaledwie chwilę oczekiwał na decyzję. Jeżeli będzie pozytywna i potwierdzisz chęć wypłaty pożyczki, środki pojawią się na koncie w ciągu jednego dnia.
Zacznij żyć już dzisiaj!
 
"Bądź odważny. Podejmij ryzyko. Nic nie zastąpi zdobycia doświadczenia."
– Paulo Coelho