Możliwość pożyczenia pieniędzy daje nam wiele firm i banków, ale nie wszystkie zasługują na to, by powierzać im swoje zaufanie. Skoro pożyczkodawca wymaga od nas rzetelność w spłatach, powinien odwdzięczyć się tym samym i zagwarantować usługę godną zaufania.

Jasne zasady udzielania zobowiązania i spłaty

Rzetelny pożyczkodawca powinien jasno i w zrozumiały sposób przedstawiać klientom zasady, zgodnie z którymi otrzymują pożyczkę, a także warunki jej spłaty, włącznie z podaniem całkowitej kwoty, nieprzekraczalnego terminu zwrotu oraz konsekwencji, które wiążą się z opóźnieniem w płatności. Jeśli firma nie ma lokalnych oddziałów i udziela pożyczek tylko przez internet, wszelkich informacji powinni udzielać pracownicy Biura Obsługi Klienta. Klient powinien mieć poczucie, że pożyczkodawca dba o relacje z nim i działa w jego interesie, którym w tym wypadku jest realizacja potrzeby z pomocą pożyczonej kwoty.

Brak ukrytych kosztów

Wszystkie opłaty i prowizje, z którymi wiąże się branie pożyczki, powinny być przedstawione jasno i przejrzyście. Mówiąc prościej, w chwili zaciągania zobowiązania klient nie powinien mieć wątpliwości, jaką kwotę musi zwrócić. Na stronach banków i firm pożyczkowych często znajdziemy suwaki, dzięki którym ustalanie kwoty i okresu spłaty jest bardzo łatwe. Gdy to zrobimy, otrzymamy liczbę odpowiadającą całkowitemu kosztowi pożyczki z uwzględnienie RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, która obejmuje wszystkie opłaty związane z zaciągnięciem zobowiązania.

Weryfikacja zdolności kredytowej

Rzetelny pożyczkodawca nie pożycza pieniędzy bez sprawdzenia wiarygodności kredytowej potencjalnego klienta. Kwota powinno być dostosowana do jego możliwości finansowych. Weryfikacja polega z jednej strony na ustaleniu dochodów klienta, z drugiej natomiast na sprawdzeniu jego danych w Biurze Informacji Kredytowej lub Krajowym Rejestrze Długów. To z niego pożyczkodawca może się dowiedzieć, czy dłużnik w przeszłości wywiązywał się ze spłat i na tej podstawie podjąć decyzję. Takie działanie służy obu stronom, ponieważ pozwala uniknąć wpadnięcia w pętlę zadłużenia.

Obecność w branżowych rankingach

Pożyczkodawca nie powinien działać w próżni. Wybierając go często kierujemy się opiniami znajomych, ale warto również rzucić okiem na zestawienia branżowe, które pokazują, jak oferta i ogólna działalność firmy wygląda na tle innych. Firm pożyczkowych jest mnóstwo, dlatego ważne jest, by z grona wielu wybrać tę, której można zaufać. Jeśli bank lub firma plasuje się w czołówce w swojej branży, można mieć względną pewność, że jest godna zaufania, ponieważ wiele osób skorzystało z jej usług.

Certyfikaty potwierdzające wiarygodność

Certyfikaty to kolejny wskaźnik wiarygodności pożyczkodawcy. Dzielimy je na wydawane przez samą branże oraz pokrewne lub nadzorujące ją instytucje. Biuro Informacji Kredytowej, Związek Banków Polskich oraz Biuro Informacji Gospodarczej wystawiają Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, który komunikuje, że firma działa zgodnie z zasadami Fair Play. Zaświadczenia na potrzeby podmiotów z branży pożyczkowej wystawia Loan Magazine. Nadaje on Certyfikat Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy tym podmiotom, które kierują się zasadą poszanowania dla klienta i rzetelnie informują o wszystkich warunkach spłaty i udzielania zobowiązania.

Mając na uwadze wszystkie powyższe kryteria, znalezienie rzetelnego pożyczkodawcy nie powinno stanowić najmniejszego problemu.