5 porad jak nie zwariować w sezonie świątecznym

Święta tuż, tuż. Można się tego domyślić, oglądając reklamy w telewizji i analizując długie na kilometry listy rzeczy do zrobienia. Gdy schowamy już halloweenowe dekoracje, w Stanach Zjednoczonych wszyscy zaczynają przygotowywać się do Święta Dziękczynienia. Listopad to także dni przecen: Black Friday i Cyber Monday, po których przychodzi grudzień.

A to nie wszystko – religijne obchody, odwiedziny Mikołaja, świąteczne przyjęcia i noworoczne postanowienia także należy wpisać do kalendarza. Co można zrobić, by jak najlepiej wykorzystać ten zbliżający się szalony czas? Przeczytaj 5 naszych porad jak nie zwariować w nadchodzącym sezonie świątecznym:

1. Zaoszczędź pieniądze na prezentach

Dawanie prezentów jest jeszcze lepsze niż ich otrzymywanie. Każdy jednak ma granice dla swoich pieniędzy, jak i dla swojego czasu. Rozważ „Sekretnego Mikołaja” jako metodę wręczania prezentów wśród rodziny i przyjaciół. Polega ona na kupieniu prezentu losowo wybranej osobie (możecie losować imiona z kapelusza), a taki prezent ma z góry określoną cenę. Każdy coś dostanie, ale wy musicie zatroszczyć się o prezent tylko dla jednej osoby – w tej sytuacji nie ma przegranych!

Wielu rodziców pewnie zgodzi się, że dzieci mają za dużo zabawek. Jednak maluchy uwielbiają prezenty, które stanowią dla nich ważną część Świąt. Warto zapytać swoją pociechę wcześniej, czy ma jakieś konkretne życzenie. Zakupy można też zaplanować z rodziną, by każdy dorzucił się do większego prezentu. Ta metoda działa też w przypadku prezentów dla dorosłych.

2. Kupuj wcześniej – albo zaraz przed świętami

Listopad to czas okazji związanych z przedświątecznymi zakupami. Stwórz listę prezentów z wyprzedzeniem, by zachować czujność na wyprzedażach z okazji Black Friday czy Cyber Monday. Chcąc się wyróżnić na tle konkurencji, wielu sprzedawców będzie oferować promocje przez cały listopad i pewnie nawet w grudniu. Trzymając się listy, można zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu, kupując dokładnie takie prezenty, jakie chcemy.

Jak wiadomo, kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje. Ale jeżeli ktoś wstanie później, też pewnie jeszcze coś otrzyma. Przed samymi świętami pojawiają się oferty last-minute, z których można skorzystać zanim zasiądziemy do stołu z rodziną. Odkładanie zakupów na 23 grudnia nie jest zbyt mądrym pomysłem; jednak jeżeli o kimś zapomnieliśmy, może nam się poszczęści. A może to dzień kiedy sami sobie możemy sprawić jakiś prezent?

3. Kup jedzenie z wyprzedzeniem

Być może to na Ciebie spadło gotowanie dla rodziny albo też spotykasz się z przyjaciółmi na obiedzie, na który każdy przynosi coś od siebie. Tak czy inaczej idź na zakupy wcześniej. Kupuj produkty z długą datą przydatności do spożycia, przyprawy i mrożonki. Później możesz skupić się na krótszej liście warzyw, które warto kupić przed samym obiadem. Dzięki temu nie zarwiesz się pod ilością zakupów i unikniesz (niemal) nieuniknionej dodatkowej wizyty w sklepie po tę jedną rzecz, która wypadła Ci z głowy.

Można też ugotować coś z wyprzedzeniem, ale to wymaga zaplanowania. Jeżeli planujesz danie, które można z łatwością zamrozić (i które będzie pyszne, nawet odgrzewane) warto się nad tym zastanowić. Jeżeli czytasz te rady i nie przychodzi Ci do głowy nic, co można z wyprzedzeniem kupić lub ugotować, może warto zacząć od zaplanowania menu i listy zakupów. Pozwoli to uniknąć bólu głowy związanego z planowaniem.

4. Zaplanuj noclegi wcześniej

Wielokrotnie podczas Świąt zapominamy o własnym komforcie, zwłaszcza gdy chodzi o spotkania rodzinne i o to, ile czasu razem to za dużo czasu. Jednym ze sposobów, by poradzić sobie z tym stresorem jest planowanie z wyprzedzeniem i mówienie jasno (sobie i innym) o swoich potrzebach.

Przykładowo to naprawdę miłe, że mama ma dla ciebie dodatkowy komplet pościeli, gdy przyjeżdżasz na święta. Może to jednak nie być dla ciebie wymarzone rozwiązanie. Zastanów się, czy nie zarezerwować pokoju w pobliskim hotelu. W ten sposób będziesz mieć i czas z rodziną, i przestrzeń dla siebie. Mówiąc o tym z wyprzedzeniem i rezerwując pokój, gdy te są jeszcze dostępne, zaoszczędzisz sobie sporo stresu i znajdziesz równowagę pomiędzy czasem i miejscem, gdzie możesz się zrelaksować.

5. Świętuj bez stresu z rodziną i przyjaciółmi

Wspólne świętowanie przy jednym stole z rodziną i przyjaciółmi to świetny sposób, by podtrzymać więzi i cieszyć się świętami. Czasami jednak może okazać się to trudne, bo wielu ludzi wnosi ze sobą zarówno dobrą, jak i złą energię – i zazwyczaj całe to sprzątanie, gotowanie, planowanie i podróżowanie dokładają się do stresu jeszcze zanim siądziemy do stołu.

Z tego powodu nie rozmawiajcie o polityce, nieporozumieniach i ocenach. Zastanawiasz się, czemu Twój tata zagłosował na tego kandydata? Nie podoba Ci się na co twoja szwagierka wydaje pieniądze? Możesz mieć swoje opinie (a inni swoje), ale święta to najgorszy moment, by się z nimi ujawniać. Pamiętaj o rozsądku w te święta: cierpliwości, dobrej woli i pozytywnej energii!

Yes