Pisanki, zajączek, śmigus-dyngus, czyli zwyczaje wielkanocne

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Ma ono bardzo radosny charakter, chociażby ze względu na fakt, że obchodzimy je wczesną wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, a dzień staje się coraz dłuższy. Ferratum Bank przygląda się wiekowym tradycjom, bez których Polacy nie wyobrażają sobie świąt Wielkiej Nocy, oraz nowym zwyczajom, znanym w niektórych regionach Polski oraz zagranicą.

Pisanki, mazurki i śmigus-dyngus

Według danych CBOS* Wielkanoc jest postrzegana przez większość Polaków przede wszystkim jako święto bardzo rodzinne. Mamy wolne od pracy i okazję, by spędzić czas z bliskimi w ciepłej atmosferze. Z drugiej strony jesteśmy też bardzo przywiązani do wielkanocnych tradycji. Dla jednych z nas Wielkanoc to obrzędy religijne, a dla drugich – ludowe zwyczaje.
 
Wielkanocny Konkurs Ferratum BankObyczajem najmocniej kojarzonym ze Świętami Wielkiej Nocy jest malowanie pisanek. Jest to wspaniała okazja do rodzinnej zabawy, na którą czekają w szczególności dzieci. Istnieje wiele sposobów na ozdobienie jajek – od tradycyjnego gotowania w cebuli, przez specjalne farbki, po kolorowe naklejki i akcesoria. Pomalowane jajka służą następnie jako dekoracja lub trafiają do wielkanocnego koszyka.
 
Typowo religijnym zwyczajem jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Przygotowujemy koszyczek udekorowany najczęściej listkami bukszpanu lub baziami. To, co umieszczamy w środku nieznacznie różni się w zależności od regionu naszego kraju, jednak niezmiennymi elementami są zawsze jajka, chleb, sól i wielkanocny baranek. Spożycie poświęconego pokarmu to najważniejszy punkt świątecznego śniadania. Dzielimy się wówczas z bliskimi jajkiem, składając sobie najlepsze życzenia.
 
Wielkanocne stoły uginają się od tradycyjnych przysmaków. Znajdą się tam mazurki, babki, pasztety, biała kiełbasa, żurek i dużo jajek pod różną postacią. Stół ozdabiamy zwykłe wielkanocnymi stroikami – kurczaczkami, zającami oraz pierwszymi kwiatami, które przypominają nam o rozpoczynającej się wiośnie.
Bogactwo polskich tradycji kulinarnych związanych z tym świętem jest doskonale widoczne na regionalnych jarmarkach, które odbywają się najczęściej w dużych miastach. Możemy tam dostać wiele lokalnych produktów oraz wyjątkowych, własnoręcznie wykonanych ozdób.
 
Kolejnym polskim zwyczajem szczególnie lubianym przez dzieci jest śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek. Drugi dzień świąt wielkanocnych obchodzimy w nietypowy sposób – oblewając się wodą. Zgodnie z tradycją symbolizuje to wiosenne oczyszczenie. To wspaniała okazja do zabawy, pamiętajmy jednak, że nie wolno polewać obcych! Warto też chronić się przed wiosennym przeziębieniem i wcześniej przygotować ubrania za zmianę. 

Czekoladowe jajka zamiast pisanek

Coraz chętniej przyjmujemy też zwyczaje, które powszechne są tylko w niektórych regionach Polski lub też napływają do nas zza granicy. Z roku na rok na popularności zyskują prezenty od zajączka wielkanocnego. Jest to tradycja praktykowana m.in. na Śląsku, ale również bardzo znana za naszą zachodnią granicą. Dodatkową atrakcją jest zabawa polegająca na odnajdywaniu podarunków, ukrytych wcześniej przez zajączka. Z myślą o dzieciach sklepynz zabawkami proponują w tym okresie ciekawą ofertę, ale warto pamiętać, że podczas tych świąt najważniejszy jest czas spędzony z rodziną, a podarunki powinny być raczej symboliczne.
 
Dobrym pomysłem na drobny prezent są wielkanocne słodycze. Oprócz tradycyjnych wypieków dzieci uwielbiają czekoladowe jajka, zające i słodkie pisanki w kolorowych opakowaniach. Obdarowywanie bliskich słodyczami i małymi podarunkami to miły gest, który na stałe wszedł do wielkanocnych zwyczajów wielu rodzin.
 
Do tych bardziej nowoczesnych zwyczajów należą coraz powszechniejsze wyjazdy wielkanocne. Jest to dobra okazja do kilku dni wypoczynku z rodziną oraz uniknięcie przedświątecznego chaosu. Hotele i biura podróży oferują w tym czasie atrakcyjne oferty – w zależności od upodobań możemy spędzić tych kilka dni w przytulnym hotelu lub pensjonacie.  
 
* Komunikat z badań CBOS, nr 47.2016, Wielkanoc, marzec 2016.