Nie tylko młodzi ludzie, ale również seniorzy i renciści mogą stanąć przed koniecznością sfinansowania niespodziewanych wydatków. Wtedy często skutecznym rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki. Jak zrobić to bezpiecznie i gdzie szukać odpowiedniej oferty?
 
Pożyczki dla rencistów i emerytów Czasami trudno sfinansować różne pilne wydatki z bieżących dochodów. Wtedy szybka pożyczka w niewielkiej kwocie jest sposobem na zbilansowanie domowego budżetu. Seniorzy finansują w ten sposób zakup sprzętu AGD/RTV, który niespodziewanie uległ awarii lub pozyskują środki na prywatne leczenie i operacje, chcąc uniknąć bardzo długich kolejek w publicznej służbie zdrowia. Wielu rencistów i emerytów zaciąga też pożyczki dla swoich dzieci lub wnuków, którzy nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej. Jak wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej, seniorzy są niezwykle aktywnymi uczestnikami rynku kredytowego – stanowią 18% pożyczkobiorców w Polsce. BIK wyliczył, że 15% wszystkich czynnych w naszym kraju kredytów to zobowiązania osób powyżej 65. roku życia, wśród których przeważają kobiety (58%) (źródło: Biuro Informacji Kredytowej). Seniorzy to z reguły solidni pożyczkobiorcy, którzy posiadają stały dochód, a tym samym często nie mają problemu z pożyczeniem pieniędzy od instytucji finansowej. Jednak w banku nierzadko procedury kredytowe przeciągają się, dlatego gdy potrzebna jest szybko gotówka, renciści i emeryci kierują swoją uwagę na firmy pożyczkowe.

Pożyczka poza bankiem – jaki wariant wybrać?

Wspominaliśmy, że seniorzy są często postrzegani jako solidni pożyczkobiorcy. Niestety, czasami na przeszkodzie w pożyczeniu pieniędzy staje wiek. Właściwie wszystkie instytucje finansowe wprowadzają ograniczenie wiekowe, które często eliminuje z rynku pożyczkowego najstarszych emerytów. Na szczęście górna granica wieku jest ustalana indywidualnie przez każdy bank lub firmę pożyczkową, co sprawia, że senior może szukać oferty, która będzie dla niego dostępna. Dzięki temu, wielu starszych klientów może pozyskać u nas bez problemu pieniądze.
 
Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego przeciętna emerytura w Polsce wynosi prawie 2100 zł brutto. Najwyższe świadczenia są wypłacane w województwie śląskim (średnio 2539,29 zł), najniższe - w województwie podkarpackim (średnio 1843,37 zł). W przypadku rent kwoty te wyglądają nieco inaczej – średnia renta to 1590,33 zł, najwyższe świadczenie to około 2038,72 zł (województwo śląskie), a najniższe – 1343,22 zł (województwo podkarpackie) (źródło: GUS). Przy zaciąganiu pożyczki należy wziąć pod uwagę wysokość miesięcznych dochodów i dostosować wysokość zobowiązania oraz jego okres spłaty do możliwości finansowych seniora. Czasami warto pomyśleć o dłuższym okresie spłaty tak, aby zmniejszyć wysokość raty do takiej, która nie nadweręży nadmiernie domowego budżety. Poniżej przedstawiamy propozycję trzech różnych wariantów pożyczki ratalnej w Ferratum Bank:
  • Pożyczka 1000 zł na 6 miesięcy - rata wyniesie 237,41 zł
  • Pożyczka 2000 zł na 12 miesięcy - rata wyniesie 267,84 zł
  • Pożyczka 3000 zł na 15 miesięcy - rata wyniesie 336,47 zł
Cenimy czas seniorów, dlatego u nas wystarczy wypełnić tylko prosty wniosek o pożyczkę, który błyskawicznie zostanie poddany analizie. W przypadku pozytywnej decyzji, pieniądze zostaną przelane w bardzo krótkim czasie na konto pożyczkobiorcy..

Jak pożyczać pieniądze bezpiecznie?

Badania pokazują, że seniorzy są bardziej solidni w spłacaniu swoich zobowiązań niż na przykład osoby w wieku 40 lat. Niestety, czasami również emeryci postrzegają zbyt optymistycznie swoje możliwości finansowe, co z kolei może prowadzić do kłopotów ze spłacaniem zobowiązań. BIG InfoMonitor wyliczył, że w 2016 roku emeryci i renciści stanowili 7% wszystkich dłużników. 15% z tych długów to były zaległości w spłacaniu kredytów i pożyczek (źródło: BIK). W wielu przypadkach senior może jednak uniknąć takich niebezpieczeństw i nie rezygnować jednocześnie z pożyczek. Powinien jednak zadłużać się z głową.
 
Przede wszystkim warto się zastanowić, czy rzeczywiście dodatkowe środki finansowe są niezbędne i czy nie ma innej możliwości sfinansowania planowanego wydatku niż pożyczka. Gdy senior dojdzie do wniosku, że to jednak najlepsze rozwiązanie, powinien pożyczyć taką kwotę, która jest mu niezbędna. Do tego trzeba dobrać odpowiednio okres spłaty tak, aby uzyskać ratę dostosowaną do sytuacji finansowej pożyczkobiorcy. Na koniec sprawa nie mniej ważna: zachęcamy wszystkich seniorów do czytania umów przed ich podpisaniem. Jeśli jest w nich jakiś niezrozumiały zapis, warto prosić o wyjaśnienie.
 
Zachęcamy zatem raz jeszcze wszystkich rencistów i emerytów: bierzcie pożyczki z rozwagą i tylko u wiarygodnych pożyczkodawców takich jak Ferratum Bank.