Od lat prowadzone są badania, które mają na celu zbadanie poziomu stresu i samopoczucia w naszym życiu. Konsekwentnie większość badanych twierdzi, że największym powodem stresu w ich życiu są pieniądze. Można się domyślać, że raczej nie chodzi tutaj o ich nadmierną ilość, a raczej obawę o ich brak. Praca natomiast zajmuje drugą pozycje jako kolejne główne źródło stresu w naszym życiu.
 
Jak nie stresować się pieniędzmi? Niestety, dla wielu osób to błędne koło. Im bardziej zamartwiają się o pieniądze, tym bardziej stają się rozproszeni w swoim miejscu pracy. To również wpływa na ich produktywność, a w efekcie naraża na kolejny stres. Niezależnie od tego, czy powodem stresu jest kredyt hipoteczny, zadłużenie, ogólne przepracowanie czy brak bezpieczeństwa wynikający z braku zatrudnienia. Połączenie stresu spowodowanego brakiem pieniędzy ze zmartwianiem o pracę może powodować poważne problemy zdrowotne.
 
Poniżej zostały opisane cztery sposoby, które mogą zmniejszyć poczucie stresu spowodowanego swoimi finansami:

Określenie swojego położenia

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, że faktycznie doświadczamy stresu spowodowanego finansami. Kolejno, należy zrozumieć, że dzięki zaangażowaniu czy poznaniu własnych możliwości możemy stopniowo eliminować takowy poziom stresu. 

Bycie pro-aktywnym

Skonsultuj się z ekspertem do spraw finansów, członkiem rodziny lub przyjacielem. Porozmawiaj z nimi o swoich obawach, przemyśl swój budżet ustalając cele miesięczne, kwartalne i roczne oraz określ jakich środków potrzebujesz do zrealizowania założonych celów. 

Na każdy problem jest rozwiązanie

Należy uzmysłowić sobie, że wiele z problemów nie decyduje o naszym życiu, i prędzej czy później każdy problem zostanie rozwiązany. To również może przynieść nam ulgę. W sytuacji gdy nie dysponujemy środkami finansowymi a nagle potrzebujemy pieniędzy, możemy wesprzeć się pożyczką krótkoterminową.

Najskuteczniejszy sposób na złagodzenie stresu

Wyniki prowadzonych badań pokazują, że jednym z najlepszych sposobów łagodzenia stresu są praktyki medytacji. Okazuje się, że dzięki regularnej medytacji możemy zmniejszyć niepokój zarówno w ciele jak też w umyśle.
Nie tylko wtedy, gdy czujesz się spanikowany czy zdenerwowany, ale każdego dnia warto wykonywać kilka ćwiczeń oddechowych przez 5 lub 10 minut. Czasami tylko tyle wystarczy, aby odzyskać poczucie spokoju a także odczuć, że nasze życie będzie miało lepszą jakość. Co więcej, w internecie jest dostępnych wiele darmowych wspaniałych prezentacji z przewodnikiem, a także przykłady ćwiczeń oddechowych w internecie.
 
Na koniec każdego dnia, bez względu czy z powodu stresu związanego z finansami, czy życiem zawodowym powinniśmy pamiętać, aby zbytnio nie obciążać naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
 

Jeśli spodobał Ci się powyższy artykuł  udostępnij nasz post innym na Facebooku! Po więcej przydatnych informacji odsyłamy również na naszego bloga.