Jak nie stresować się pieniędzmi?

2017.08.01
Od lat prowadzone są badania, które mają na celu zbadanie poziomu stresu i samopoczucia w naszym życiu. Konsekwentnie większość badanych twierdzi, że największym powodem stresu w ich życiu są pieniądze. Można się domyślać, że raczej nie chodzi tutaj o ich nadmierną ilość, a raczej obawę o ich brak. Praca natomiast zajmuje drugą pozycje jako kolejne główne źródło stresu w naszym życiu.
 
Jak nie stresować się pieniędzmi? Niestety, dla wielu osób to błędne koło. Im bardziej zamartwiają się o pieniądze, tym bardziej stają się rozproszeni w swoim miejscu pracy. To również wpływa na ich produktywność, a w efekcie naraża na kolejny stres. Niezależnie od tego, czy powodem stresu jest kredyt hipoteczny, zadłużenie, ogólne przepracowanie czy brak bezpieczeństwa wynikający z braku zatrudnienia. Połączenie stresu spowodowanego brakiem pieniędzy ze zmartwianiem o pracę może powodować poważne problemy zdrowotne.
 
Poniżej zostały opisane cztery sposoby, które mogą zmniejszyć poczucie stresu spowodowanego swoimi finansami:

Określenie swojego położenia

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, że faktycznie doświadczamy stresu spowodowanego finansami. Kolejno, należy zrozumieć, że dzięki zaangażowaniu czy poznaniu własnych możliwości możemy stopniowo eliminować takowy poziom stresu. 

Bycie pro-aktywnym

Skonsultuj się z ekspertem do spraw finansów, członkiem rodziny lub przyjacielem. Porozmawiaj z nimi o swoich obawach, przemyśl swój budżet ustalając cele miesięczne, kwartalne i roczne oraz określ jakich środków potrzebujesz do zrealizowania założonych celów. 

Na każdy problem jest rozwiązanie

Należy uzmysłowić sobie, że wiele z problemów nie decyduje o naszym życiu, i prędzej czy później każdy problem zostanie rozwiązany. To również może przynieść nam ulgę. W sytuacji gdy nie dysponujemy środkami finansowymi a nagle potrzebujemy pieniędzy, możemy wesprzeć się pożyczką krótkoterminową.

Najskuteczniejszy sposób na złagodzenie stresu

Wyniki prowadzonych badań pokazują, że jednym z najlepszych sposobów łagodzenia stresu są praktyki medytacji. Okazuje się, że dzięki regularnej medytacji możemy zmniejszyć niepokój zarówno w ciele jak też w umyśle.
Nie tylko wtedy, gdy czujesz się spanikowany czy zdenerwowany, ale każdego dnia warto wykonywać kilka ćwiczeń oddechowych przez 5 lub 10 minut. Czasami tylko tyle wystarczy, aby odzyskać poczucie spokoju a także odczuć, że nasze życie będzie miało lepszą jakość. Co więcej, w internecie jest dostępnych wiele darmowych wspaniałych prezentacji z przewodnikiem, a także przykłady ćwiczeń oddechowych w internecie.
 
Na koniec każdego dnia, bez względu czy z powodu stresu związanego z finansami, czy życiem zawodowym powinniśmy pamiętać, aby zbytnio nie obciążać naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
 

Jeśli spodobał Ci się powyższy artykuł  udostępnij nasz post innym na Facebooku! Po więcej przydatnych informacji odsyłamy również na naszego bloga.

Brakuje Ci środków? Sprawdź, jak szybka pożyczka przez interent może Ci pomóc.