6 wskazówek jak zaoszczędzić pieniądze zimą?

Powoli zbliżamy się do końca pięknej oraz barwnej jesieni. Temperatury stają się coraz niższe, dni chłodniejsze oraz krótsze. Na szczęście, zostało jeszcze kilka tygodni, aby przygotować się do początku zimy. Jest ona bez wątpienia niesamowitą porą roku. Jednakże w większości wtedy zauważamy też wzrost rachunków i opłat. Rachunki za gaz czy energię elektryczną zaczynają gwałtowanie wzrastać, ze względu na zwiększone wykorzystanie sztucznego światła oraz grzejników w naszych domach i mieszkaniach.
 
Pomimo zwiększonych wydatków, istnieją sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy w okresie zimowym. Sprawdź sześć przydatnych wskazówek:

1. Zacznij od sprawdzenia mieszkania

Jak zaoszczędzić pieniądze zimą?Na początku warto sprawdzić, czy elementy naszego mieszkania, takie jak okna czy drzwi działają bez zarzutów. Nie trzeba przecież od razu zabierać się za naprawę dachu. W pierwszej kolejności należałoby skontrolować wszystkie drzwi i okna, ponieważ głównie te elementy jako pierwsze mogą narazić nas na zwiększone koszty eksploatacyjne.
Radzimy dokładnie sprawdzić, czy w oknach nie występują żadne szczeliny, przez które mogłoby uciekać ciepłe powietrze z wnętrza mieszkania. Czasami wystarczy uzupełnić je sylikonem, aby znów cieszyć się wysoką temperaturą w pomieszczeniu. Sylikon można nabyć w każdym sklepie gospodarczym, często także w większych marketach.

2. Gotuj w domu

Dzięki kolejnej wskazówce, po jej zastosowaniu możesz skorzystać aż kilkukrotnie. Pieniądze można zaoszczędzić podczas samodzielnego przygotowywania posiłków we własnej kuchni. Wystarczy zakupić sezonowe produkty i przygotować z nich konkretne dania, zamiast spożywać obiady w  restauracjach. Co więcej, ciepło z rozgrzanego piekarnika również rozejdzie się po mieszkaniu, dzięki czemu temperatura będzie znacznie podwyższona.
Kupowanie i gotowanie sezonowych owoców i warzyw to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale też spróbowanie zdrowych potraw. Ziemniaki, jabłka, dynie, marchew czy inne warzywa, są niesamowicie wszechstronnymi pokarmami. Można z nich zrobić zupy, gulasze i wiele innych, które są wprost idealne na chłodniejsze miesiące w roku.
Po upieczeniu ciasta czy innej potrawy, warto otworzyć drzwi piekarnika. Wówczas ciepło z jego wnętrza zacznie ogrzewać nasze pomieszczenie.

3. Ubieraj się ciepło

Pamiętasz chwile ze swojego dzieciństwa, kiedy czas spędzało się na dywanie podczas przeróżnych zabaw? Wówczas rodzice zawsze upominali, aby podłożyć sobie coś ciepłego do siedzenia. My zrobimy teraz dokładnie to samo!
Gdy wracasz do domu, spróbuj ograniczyć korzystanie ze sztucznych ogrzewaczy. To właśnie z ich powodu rachunki drastycznie wzrastają.
Jeżeli leżysz na kanapie lub łóżku, oglądając telewizję lub czytając książkę, weź koc i połóż go sobie na nogach bądź ramionach. Jeżeli masz na sobie tylko koszulkę, włóż jeszcze ciepły sweter. Czy zdarza Ci się chodzić po mieszkaniu na boso? Załóż skarpetki lub kapcie, aby utrzymać stopy w cieple. Szybko zauważysz, że dzięki tym prostym zabiegom, reszta ciała znacznie się ociepli.

4. Opuść zasłony

Kolejnym świetnym sposobem na zaoszczędzenie energii i pieniędzy jest wykorzystanie rolet czy zasłon. Jeśli świeci słońce, odsłoń rolety oraz zasłony, aby wpuścić do mieszkania światło słoneczne.
Z kolei podczas wieczorów, zasłoń rolety i opuść zasłony, aby zachować ciepło wewnątrz pomieszczenia. Warto pamiętać, że taka prosta czynność zapewnia dodatkową warstwę izolacji w mieszkaniu.

5. Używaj rozsądnie ogrzewania

Nawet z dodatkową parą ciepłej odzieży, przy znacznym spadku temperatury na zewnątrz, mimo wszystko będziemy potrzebowali sztucznego ogrzewania. Warto pamiętać, aby ogrzewania używać w rozsądny sposób i właściwie wykorzystywać jego ciepło. Oznacza to zamknięcie drzwi w pokoju, w którym aktualnie się znajdujesz, aby nie pozwolić, by ciepło uciekało do innych pomieszczeń
Grzejniki są znacznie bardziej efektywne w ogrzewaniu mniejszych, niż większych pomieszczeń. Z czasem zauważysz także, że będziesz mniej korzystać z ogrzewania. Dla przykładu, przy zamkniętych drzwiach, będziesz potrzebować ogrzewania przez zaledwie 30 minut w skoncentrowanej przestrzeni, w przeciwieństwie do kilku godzin.

6. Korzystaj z żarówek ledowych

Zimą, podczas gdy dni są krótsze i ciemniejsze, generalnie zużywamy więcej energii elektrycznej. Sprytnym sposobem oszczędzania energii I pieniędzy, jest używanie żarówek ledowych. Choć przy zakupie ich cena jest wyższa od tradycyjnych żarówek to należy wziąć pod uwagę, że pozwalają zużyć około 20% energii mniej. Dzięki temu, rachunki również będą niższe, co pozwoli nam zaoszczędzić.
Dodatkowo, w krajach nordyckich bardzo popularne jest korzystanie ze świec. Pomaga to również stworzyć przytulną atmosferę. To przykład idealnego połączenia przyjemnego z pożytecznym, ponieważ nie dość, że wyglądają pięknie to jeszcze przyczyniają się do generowania ciepła i oszczędności.
A jakie Ty masz sposoby na oszczędzanie pieniędzy zimą?