Remont mieszkania – gdzie szukać środków?

Wcześniej czy później właściciele mieszkań lub domów stają przed koniecznością przeprowadzenia remontu. Zakres prac może być różny, ale zawsze pociąga za sobą koszty. O ile drobny remont nierzadko można finansować z własnych środków, o tyle większy wymaga często pożyczenia pieniędzy.
 
Pożyczka na remont mieszakniaPolacy zaczynają najczęściej remonty na wiosnę. Z jednej strony sprzyja temu pogoda, z drugiej – chcą ukończyć prace przed wakacyjnymi wyjazdami. Jak pokazują wyniki naszych zeszłorocznych badań remont realizuje 24% Polaków, gdy skończy się zima i są to najczęściej mieszkańcy miejscowości do 50 tys. Połowa z nich to osoby powyżej 36. roku życia. Co ciekawe, w 75% przypadków realizowane są prace remontowe, a w pozostałych – prace wykończeniowe. Najczęściej łączna powierzchnia remontowana to 21-40 mkw. Wynika to z faktu, że jeśli już Polacy decydują się na remont, starają się realizować prace w całym mieszkaniu lub domu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Wtedy ograniczają się często do odnowienia pokoju i przedpokoju, a rzadziej kuchni i łazienki.
 
Przy okazji warto zauważyć, że w 45% przypadków remontowi towarzyszy również wymiana instalacji elektrycznej, a w 30% - instalacji wodno-kanalizacyjnej. Nie wszystkie prace jesteśmy w stanie wykonać sami, co pociąga za sobą dodatkowe koszty w postaci honorarium dla fachowca. Jeśli już Polacy decydują się na wynajęcie specjalisty, przeważnie zlecają ułożenie płytek (48%), montaż płyt gipsowo-kartonowych (32%) i tynkowanie (18%). Takie usługi nie są tanie, na przykład ułożenie płytek na powierzchni 61 mkw. waha się od ok. 2,4 tys. do 4,7 tys. zł, a wymiana instalacji elektrycznej przy 49 punktach to koszt 4,4 – 5,5 tys. zł.1 W tej sytuacji często osoba planująca remont staje przed koniecznością zdobycia dodatkowych środków na sfinansowanie prac.

Czy warto pożyczać w banku?

Pożyczka na remont mieszkania to może być dobra decyzja, aby zrealizować plany bez nadszarpnięcia domowego budżetu. Szukając sposobu na pozyskanie pieniędzy, wiele osób instynktownie uda się do banku, szczególnie tam, gdzie posiadają konto. Czy to jednak rzeczywiście najlepsze rozwiązanie? Niekoniecznie. Tę świadomość ma coraz więcej Polaków, co pokazują poniższe dane. W 2016 roku nasi rodacy zaciągnęli w bankach i SKOK-ach o 2,9% mniej kredytów konsumpcyjnych niż w 2015 roku, a ich liczba spadała systematycznie we wszystkich kwartałach ubiegłego roku. Ta sytuacja dotyczyła przede wszystkim kredytów do 50 tys. zł.2 
W przypadku niższych kwot wielu Polaków po prostu rezygnuje z pożyczek bankowych. Często wpływ na to mają skomplikowane i przede wszystkim długie procedury w banku, konieczność przygotowania wielu dokumentów, w tym także zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu od pracodawcy. Do tego banki preferują klientów zatrudnionych na umowach o pracę (najlepiej na czas nieokreślony), a przecież wielu młodych Polaków ciągle jeszcze pracuje na umowach cywilnoprawnych.

Rynek pozabankowy jako alternatywa

Jednak pożyczka na remont domu może zostać bez problemu zaciągnięta także na rynku pozabankowym. Oferta firm pożyczkowych często kojarzy się z niskokwotowymi, szybkimi pożyczkami, ale w rzeczywistości jest nieco inaczej.
 
- Oferta pożyczek pozabankowych w Polsce znacznie się rozwinęła w ostatnich latach. Firmy pożyczkowe, jak na przykład nasza, nie ograniczają się już do proponowania jedynie tzw. chwilówek na np. 30 dni, ale coraz częściej przygotowują ofertę pożyczek ratalnych, których spłata rozkładana jest nawet na kilkanaście miesięcy – zauważa specjalista Ferratum Bank. – Dzięki temu pożyczkobiorca może bez problemu sfinansować większe wydatki, na przykład remont, zdobywając pieniądze szybko i bez skomplikowanych formalności – dodaje przedstawiciel Ferratum Bank.
 
Badania pokazują, że właśnie te dwie ostatnie kwestie mają duże znaczenie dla Polaków. Fundacja Kronenberga sprawdziła, że 54% naszych rodaków, którzy korzystają z oferty firm pożyczkowych, robi to właśnie ze względu na bardzo dużą wygodę w dostępie do oferty, brak konieczności przygotowywania wielu dokumentów i możliwość otrzymania pieniędzy na konto już w kilkanaście minut po akceptacji wniosku.3 Nic dziwnego, że na korzystanie z pożyczek pozabankowych decyduje się wielu Polaków, również młodych, którzy posiadają stałe dochody. Co ciekawe, 10% klientów firm pożyczkowych deklaruje, że w przeszłości posiadali także kredyty bankowe, ale obecnie pożyczają pieniądze tylko na rynku pozabankowym.4 
 
Remont mieszkania lub domu nie musi być koszmarem i nie musi znacząco nadszarpywać domowego budżetu. Dzięki pożyczce można sfinansować nawet duże prace, ale zawsze należy zadłużać się z głową, mając na uwadze własne możliwości finansowe bez względu na to, czy korzysta się z oferty bankowej, czy pozabankowej.  

1 Raport Oferteo "Jak i za ile Polacy remontują mieszkania?"
2 "BIK prognozuje rok 2017 w kredytach"Biuro Informacji Kredytowej
3 "Postawy Polaków wobec oszczędzania”, raport Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, PBS, październik 2014
4 "Raport BIK: 79% klientów firm pożyczkowych posiada kredyt w banku", LoanMagazine 07.12.2015.