Przygotuj się na nieoczekiwane z funduszem awaryjnym

W idealnym świecie wszyscy posiadamy odłożoną gotówkę na niespodziewane wydatki, dzięki której, jesteśmy przygotowani na to, co kryje się za rogiem. Niestety, rzeczywistość bywa odmienna i nie zawsze tak jest.

Pomiędzy opłacaniem rachunków, kosztami utrzymania, czynszem lub kredytem hipotecznym jest jeszcze wiele innych wydatków, takich jak: utrzymanie auta, imprezy rodzinne, rocznice oraz rodzinne wakacje. Dodatkowo pojawiają się często nieoczekiwane wydatki, więc trudno sobie wyobrazić, aby móc jeszcze w ogromie tych kosztów coś zaoszczędzić. Niemniej jednak coraz częściej na świecie pojawia się taki termin jak „fundusz kryzysowy”. W dokładnym brzmieniu są to pieniądze, które powinniśmy przygotować na nagłe i niespodziewane życiowe sytuacje, które możemy spotkać na swojej drodze. Zapoznaj się z dalszą treścią tego artykułu- kto wie, może te informacje kiedyś będą Ci potrzebne.

Czy potrzebuję funduszu kryzysowego?Gotówka na czarną godzinę

Tak naprawdę warto, aby każdy z nas miał taki fundusz, a szczególnie osoby z chorobami takimi jak np. cukrzyca, astma czy ostre alergie pokarmowe. Niezależnie od tego, czy przeznaczamy środki na recepty i lekarstwa, koszty długotrwałego leczenia lub nieoczekiwanej wizyty w szpitalu, posiadanie funduszu awaryjnego pozwoli zredukować stres i wyeliminować zmartwienia. Lepiej spać spokojnie ze świadomością zapasowej gotówki na takie czy inne niespodziewane sytuacje życiowe.

Ile powinien wynosić taki fundusz awaryjny?

Chociaż ciężko jest określić ile dokładnie powinien wynosić fundusz na wypadek sytuacji nadzwyczajnych, to generalnie uważa się, że wystarczającą poduszką bezpieczeństwa jest posiadanie środków na utrzymanie się przez okres sześciu miesięcy bez przypływu gotówki z zewnątrz. Zgromadzona w takiej wysokości gotówka, pozwoliłaby na przetrwanie w czasie np. poszukiwania nowej pracy, leczenia itp.

Jak zacząć zbierać?

Najlepiej metodą małych kroków. Na początek, jeżeli jesteś w stanie zaoszczędzić chociaż 100 zł miesięcznie, to w ciągu roku otrzymasz kwotę 1200 zł. Tak naprawdę warto zacząć od odłożenia nawet małych kwot, bo przecież nawet 500 zł powoduje sporą różnicę podczas niefortunnego zdarzenia losowego, które spotyka choćby członka rodziny lub nas samych. Niezależnie od tego, czy trzeba zapłacić za recepty, czy dodatkowe badania, każdy grosz się liczy.

Zaoszczędzenie na sześciomiesięczne wydatki jest niewiarygodnie ambitnym celem dla większości z nas. Dlatego jeżeli chcemy bacznie trzymać się swojego postanowienia, ta kwota powinna być rzeczywiście możliwa do osiągniecia, ale spokojnie- musimy nauczyć się oszczędzać, stąd zacznij od małych sum.

Nabierając rozpędu!

Jeżeli na przykład Twoim celem było zaoszczędzenie 1000 zł w ciągu roku, po osiągnięciu tego planu będziesz zadowolony nie tylko z kwoty, którą udało CI się zgromadzić, ale również zmotywujesz się do dalszego oszczędzania. Oznacza to, że metoda małych kroków okazała się skuteczną J Należy pamiętać, że sukces buduje kolejny sukces. Dlatego po osiągnięciu pierwszego celu, warto spróbować zwiększyć tę kwotę, do 150 lub 200 zł miesięcznie. Zobaczysz, to coraz prostsze!

A co jeżeli mi się nie udało?

Tak naprawdę niemożliwe jest w pełni wyeliminować nieprzewidziane sytuacje, więc w Ferratum staramy się zapewniać bezpieczeństwo naszym Klientom. Dzięki dostępności łatwej i elastycznej pożyczki umożliwiającej szybki dostęp do pieniędzy, nasi Klienci wiedzą, że zawsze mogą sięgnąć do nas po pomoc. Oferujemy przyjazne, proste rozwiązanie mikro pożyczki dedykowanej niewielkim kwotom w wysokości od 100 do 1500 zł, o którą  można wnioskować np. za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Czasami to zupełnie wystarczy, ale co jeśli nasi Klienci potrzebują trochę więcej? W Ferratum Bank dodatkowo zapewniamy możliwość skorzystania z pożyczki długoterminowej, oferując większe kwoty pieniężne, w przedziale od 1000 do 5000 zł , które można łatwo spłacić w wygodnych, miesięcznych ratach.