5 sposobów na zmniejszenie presji finansowej w te święta

5 sposobów na zmniejszenie presji finansowej w te święta

Święta tuż tuż, ale dla wielu młodych rodzin ten okres to finansowe i emocjonujące obciążenie i presja, by wydawać więcej niż mają.

Gdy kupujecie prezenty na święta, zawsze zastanawiacie się ile powinniście wydać. Jaki jest „normalny” poziom wydatków? A co, jeżeli ktoś wyda więcej pieniędzy na prezent dla was niż wy wydaliście na prezent dla tej osoby?

Mając te pytania na uwadze, stworzyliśmy dla was pięć wskazówek, by ulżyć wam w tym pełnym finansowych napięć okresie.

1. Uzgodnijcie limit wydatków

Najlepszym sposobem, by nie przepłacić i by nikt nie czuł się nieodpowiednio ze swoimi wyborami jest ustalenie w rodzinie budżetu na święta. Może ustalicie limit na poziomie 100zł za prezent lub kwotę na całą rodzinę, np. 400zł.

„Sekretny Mikołaj” to kolejny sposób, by uniknąć przepłacania za prezenty. Jest to zwyczaj, gdy każdy członek rodziny losuje innego członka rodziny i kupuje prezent tylko tej osobie. Wiele osób również stosuje limit cenowy na prezent w ramach Sekretnego Mikołaja.

Bez względu na to, co zdecydujecie, upewnijcie się, że odpowiada to waszemu budżetowi. Nikt nie chce przecież wchodzić w nowy rok z kilkoma set złotymi zadłużenia.

2. Nie wydawajcie za dużo na prezenty dla dzieci

Wiemy, że najchętniej dalibyście swoim dzieciom cały świat, ale należy pamiętać, że jeżeli chodzi o kupowanie prezentów dla dzieci to nie dbają one o marki prezentów ani o kwotę, którą wydacie.

Warto też pamiętać, że święta to nie konkurs. Wydajcie tylko tyle pieniędzy, na ile możecie sobie pozwolić.

Dzieci uwielbiają prezenty, ale często cieszą się z najprostszych podarunków. Nie musicie się więc przejmować, by kupować duże lub markowe prezenty – dzieci nie zauważą różnicy i ucieszą się z rzeczy, które je zabawią.

3. Poszukajcie najlepszej ceny 

Zanim udacie się do sklepu na zakupy, poszperajcie, które miejsce oferuje najlepszą cenę. Sprawdzając ceny online i porównując je możecie zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Kupowanie online jest często (ale nie zawsze) tańsze. Kupując przez Internet możemy wybierać z bogatszej oferty rozmiarów, kolorów i stylów. Należy jednak pamiętać o kosztach przesyłki. W niektórych przypadkach korzystniejsze mogą okazać się zakupy w tradycyjnym sklepie. 

4. Powiedzcie swoim dzieciom o waszej sytuacji finansowej

Każdy rodzic chce, by jego dziecko miało najlepsze święta. Można to osiągnąć nie wydając na to fortuny.

Wracając do porady numer 2, należy wydać tylko tyle na ile was stać. Oznacza to również, mimo że wydaje się to niekomfortowe, szczerość ze swoimi dziećmi i przekazanie im informacji na temat waszej sytuacji finansowej.

Jeżeli te święta są trudne finansowo i nie stać was na prezent, które wasze dziecko tak bardzo chce, dajcie swoim dzieciom znać, jak stoją sprawy. Wasze dzieci docenią i zrozumieją szczerość. Pozwoli to również uniknąć rozczarowania, gdy dostaną inny prezent niż oczekiwały.

5. Podzielcie się kosztami

Jeżeli organizujecie świąteczną kolację bądź obiad dla całej rodziny może się to okazać drogim przedsięwzięciem. Poza kosztami potrzebnymi, by nakarmić dużą grupę ludzi, trzeba też wziąć od uwagę na przykład dekoracje.

Poproście członków rodziny, by każdy przyniósł coś do jedzenia. Może ktoś kupi wino, inna osoba przyniesie deser, a ktoś inny warzywa. Dzielenie się kosztami świątecznej kolacji lub obiadu pozwoli wam zmniejszyć wydatki i całe wydarzenie nie będzie dla was takie stresujące.

 

Życzymy wesołych i finansowo stabilnych Świąt!