Czy wydawanie pieniędzy poprawia nam humor?
Od wieków, wszyscy głowią się nad tym pytaniem starym jak świat. Czy faktycznie zakupy sprawiają, że zły nastrój znika? 
A Wy, jak sądzicie – czy wydawanie pieniędzy poprawia nasz humor?  
Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Terapia zakupowa

Nazwa „terapia zakupowa” mówi sama za siebie. Wiele osób udaje się na zakupy, gdy ma za sobą trudny dzień. Badania udowodniły, że zakupienie zaledwie jednego lub dwóch drobiazgów już poprawia nam humor.
Pomyślcie o tym, jak się czujecie, gdy kupicie sobie nowy element garderoby. Nowa koszulka, kurtka czy para dżinsów mogą dodać nam energii, co sprawi, że poczujemy się pewniej i tym samym dużo lepiej.
Nikt nie może zaprzeczyć tej chwilowej radości, jakiej wtedy doświadczamy. Jest jednak pewien haczyk. Kupowanie dóbr materialnych związane jest z natychmiastową gratyfikacją, która poprawia nam nastrój tylko na chwilę i nie sprawia, że będziemy szczęśliwi na dłuższą metę.
W zakupach, podobnie jak w innych sytuacjach, chodzi o umiar. Kupienie sobie czegoś może chwilowo uszczęśliwić, ale częste zakupy już nam nie zapewnią tego samego poziomu radości za każdym razem.
Wydawanie pieniędzy na swoje potrzeby jest bardzo ważne, może to być nowa para butów czy masaż. Należy jednak pamiętać, aby robić to z umiarem. Z drugiej strony mamy sytuację, w której nie wydajemy pieniędzy na swoje potrzeby, choć czujemy, że mogłoby nas to uszczęśliwić. Zupełnie ograniczanie samego siebie, też nie przyniesie nam szczęścia.

Radość doświadczenia

Jeżeli chodzi o wydawanie pieniędzy, bez względu na to, czy chodzi o nowy element garderoby, telefon czy nowy samochód, ekscytacja z cieszenia się czymś nowym szybko mija, gdy dana rzecz staje się częścią naszego codziennego życia.
W przeciwieństwie do wydawania środków na dobra materialne, przeznaczanie funduszy na wakacje czy spotkania z rodziną lub przyjaciółmi, może dać nam poczucie długotrwałego szczęścia.
Radość, której wtedy doświadczamy związana jest z poczuciem przynależności do konkretnej grupy społeczeństwa. Gdy dzielimy nasze doświadczenia z rodziną, przyjaciółmi a nawet z obcymi ludźmi, pozwala nam to zapamiętać je na zawsze.

Czas to luksus

Mimo, że badania udowadniają, że przeżyte chwile zapewniają nam poczucie długotrwałego szczęścia w przeciwieństwie do dóbr materialnych, pokazują również, że ludzie czują się szczęśliwsi, gdy mogą zaoszczędzić czas.
Badacze przeprowadzili eksperyment, w którym wręczyli badanym banknot 40 dolarowy na dwa tygodnie. W pierwszym tygodniu mieli dokonać zakupu, na przykład kupić koszulkę. W drugim tygodniu mieli wydać środki na coś, co pomogłoby im zaoszczędzić czas, na przykład na osobę, która posprząta za nich dom czy mieszkanie. Wyniki pokazały, że uczestnicy czuli się szczęśliwsi, gdy zaoszczędzili czas! To jest jednak najważniejsze! 

Podsumowując...

Badania pokazują jasno: tak, wydawanie pieniędzy poprawia nam humor. Pieniądze dają szczęście, jeżeli wydajemy je właściwie – mówi Elizabeth Dunn, profesor psychologii Uniwersytetu w Kolumbii.
Mimo, iż udowodniono, że wydawanie pieniędzy na spędzanie czasu i budowanie wspomnień z udziałem przyjaciół i rodziny czyni nas szczęśliwszymi, niż wydawanie funduszy na dobra materialne, od czasu do czasu można sobie pozwolić na tak zwaną „terapię zakupową” jeżeli tylko poczujecie, że jest to dla Was ważne. A jeżeli do Twojej wypłaty zostało jeszcze kilka tygodni, a potrzebujesz "terapii zakupowej" możesz zwrócić się o pomoc do nas! W Ferratum są dostępne pożyczki online, które gwarantują Ci łatwy dostęp do uzyskania dodatkowych środków finansowych.
Wniosek o pożyczkę możesz zlożyć w zaledwie chwilę, a decyzję o jej przyznaniu otrzymasz już po kilkunastu minutach. Jeśli masz ochotę ruszyć na zakupy, z nami Ci się to uda!