Jakie jest Twoje podejście do wydawania pieniędzy?

Jakie jest Twoje podejście do wydawania pieniędzy?
Parę miesięcy temu publikowaliśmy artykuł na temat "Jaki jest Twój stosunek do pieniędzy" w którym wyjaśniliśmy, jak ważne jest, aby rozumieć sposób, w jaki Ty i Twoja rodzina postrzegacie pieniądze i rolę, jaką odgrywają one w Twoim domu.
 
Badanie niedawno przeprowadzone przez University College w Londynie wykazało, że podejście ludzi do pieniędzy ma duży wpływ na ich nawyki związane z ich wydawaniem. Na przykład, gdy ludzie postrzegają pieniądze jako formę zabezpieczenia, istnieje ryzyko, że popadną w problemy finansowe może być znacznie niższe. Z drugiej strony, jeżeli ludzie postrzegają pieniądze jako oznakę władzy lub statusu, może to zwiększyć ryzyko ich problemów finansowych.
 
W badaniu stwierdzono również, że istnieją cztery różne podejścia do wydawania pieniędzy. Niektórzy ludzie ciągle martwią się o to, ile pieniędzy wydają, inni kupują rzeczy, aby poczuć się lepiej, podczas gdy jeszcze inni wypierają się swoich nawyków zakupowych.

4 rodzaje podejścia do pieniędzy

Przyjrzyjmy się czterem rodzajom podejścia do pieniędzy wyróżnionym w wyżej wspomnianym badaniu:
 
  • Pieniądze jako oznaka statusu – dla osób o tym podejściu pieniądze są symbolem statusu oraz narzędziem umożliwiającym im wywieranie wpływu lub wrażenia na innych osobach.
  • Pieniądze jako zabezpieczenie – osoby z takim podejściem czują się dobrze oszczędzając pieniądze, nawet jeśli nie odkładają ich w jakimś konkretnym celu.
  • Pieniądze jako gwarancja niezależności – osoby o takim podejściu są hedonistami, żyją teraźniejszością i nie myślą o zabezpieczeniu finansowym.
  • Pieniądze jako środek umożliwiający spełnianie życzeń – osoby z takim podejściem lubią wydawać pieniądze, aby okazać innym swoje uczucia lub wdzięczność.

Zwyczaje zakupowe

Gdy poznaliśmy już cztery sposoby postrzegania pieniędzy, spójrzmy na różne typy zwyczajów zakupowych:
 
  • Zakupoholicy często robią zakupy. Często „przypadkowo" kupują o wiele więcej niż pierwotnie zamierzali. Na przykład mogą wejść do sklepu, aby kupić parę butów, ale kupują dodatkowo jeszcze kilka innych rzeczy.
  • Klienci oszczędni zrobią wszystko, aby zaoszczędzić pieniądze. W tym celu mogą spędzać godziny porównując ceny w sklepie lub w Internecie, aby uzyskać najlepszą cenę. Dodatkowo mogą pojechać na drugi koniec miasta, aby zaoszczędzić parę groszy na zakupie, mimo że zabrało im to znacznie więcej czasu.
  • Eskapiści wierzą w „terapię sklepową," która polega na odwracaniu uwagi od pracy lub życia osobistego poprzez wydawanie pieniędzy.
  • Osoby nie lubiące zakupów obawiają się wydawania pieniędzy i odkładają zakupy do ostatniej chwili. Na przykład ten typ osoby może odkładać zakup biletu lotniczego do ostatniej chwili lub, jeśli potrzebuje nowych butów, będzie czekać z zakupem nowej pary, aż obecne buty zupełnie się zużyją.
  • Osoby robiące zakupy, by podnieść swoją samoocenę robią zakupy, aby zwiększyć swoją pewność siebie; często kupują drogie ubrania lub przedmioty, aby poprawić swoje samopoczucie.
 
A Ty do której kategorii osób należysz? Niezależnie od typu, dobrze jest być świadomym swoich zwyczajów zakupowych i sposobu, w jaki je postrzegasz.