Jesień trwa już na dobre, co oznacza, że to idealny czas, aby założyć ciepły sweter, nieprzemakalne obuwie i nosić przy sobie parasol. Rozgrzewające kakao, gorący kominek i wielokolorowe liście spadające z drzew. To wszystko kojarzy nam się z tą uroczą porą roku.
 
Jest to również czas, który dla wielu oznacza powrót do szkoły czy na studia. Z pewnością nie każdemu jest łatwo wrócić do okresu, w którym znowu należy zacząć planowanie zajęć, spotkań i piętrzących się obowiązków. A jak jest z Wami? Może w Waszych głowach nadal jest słońce, plaża i wakacje?
 
Poniżej przedstawiamy przydatne wskazówki, które pomogą Ci w koncentracji i produktywnej nauce:

Stwórz sobie odpowiedni nastrój

Jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie się w odpowiedni nastrój do nauki, jest muzyka. Możesz stworzyć listę muzyczną za pośrednictwem serwisu YouTube lub Spotify, w których znajdziesz pełny zakres stylów, tempa, czy odpowiednich rodzajów muzyki. Wystarczy w pasku wyszukiwania wpisać “muzyka do nauki” i sprawdzić, które pozycje są najbardziej odpowiednie.
Podobno ścieżki dźwiękowe z filmów czy seriali oraz muzyka klasyczna, są najlepsze do nauki. Dodatkowo słuchanie prostych i spójnych dźwięków, takich jak odgłos deszczu, szum fal, itp. mogą bardzo pomóc w uzyskaniu i utrzymaniu skupienia. Natomiast zalecamy unikać muzyki klubowej, czy popowych list przebojów, ponieważ treść liryczna utworów może odwrócić uwagę od nauki.

Ustal rytuały

Jak się skupić? Bardzo dobrze jest też ustalić sobie pewne rytuały, które sukcesywnie będą wprawiały nas w odpowiedni nastrój. Przygotowując się do tego, warto zadbać o odpowiednie miejsce do nauki. Należy w nim utrzymywać porządek, a także przygotować sobie wcześniej wszystkie niezbędne materiały. Ważne jest również oświetlenie, które powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Niektórzy mogą preferować światło dzienne i odsłonięte rolety, natomiast inni lepsze skupienie mogą osiągać w zacienionym miejscu, przy lampce lub świecach.
Pamiętaj, aby w pobliżu mieć również swoje ulubione przekąski oraz coś ciepłego do picia. Aromatyczna herbata lub energetyzująca kawa może okazać się bardzo pomocna i kojąca. Jeżeli ktoś lubi, to dobrym pomysłem jest też zapalenie kadzideł w swoim ulubionym zapachu. Najważniejsze jest to, aby nasz mózg przyzwyczaił się i otrzymywał komunikat, że właśnie zamierzamy skupić się na nauce. Wtedy zrobi dokładnie to, czego od niego chcemy.
 
Dla odmiany, niektórzy uważają, że towarzystwo innych osób wokół pomaga im się skupić. Z kolei inni, kompletnie nie potrafią odnaleźć swojego miejsca ucząc się w domu, a najlepsza dla nich jest szkolna ławka, gdzie dookoła nic ich nie rozprasza. Ciekawym rozwiązaniem może być również nauka w kawiarni lub bibliotece. Wszystko zależy od naszych preferencji i sposobu bycia.

Wyłącz wszelkie komunikatory

To bardzo ważne, aby wylogować się z portali społecznościowych oraz serwisów, które nas rozpraszają. Należy wówczas wyłączyć otrzymywane powiadomienia, a najlepiej nawet zupełnie wyciszyć telefon.  
 
Minimalizowanie wszystkich możliwych zakłóceń zmniejsza ryzyko, że Twoja uwaga zostanie skierowana w niewłaściwym kierunku.
Jeżeli żyjesz w otoczeniu innych osób, warto im zakomunikować, że podczas kilku godzin będziesz potrzebować prywatności i spokoju podczas nauki.
 
Powinni wykazać się zrozumiem, w końcu każdy z nas ma prawo do dysponowania swoim czasem wolnym. Jeżeli jeszcze nie przeczytałeś naszego artykułu o wolności wyboru, zrób to już teraz!

Zawsze słuchaj swojego zegara biologicznego.

Warto też zwrócić uwagę na to, podczas której pory dnia utrzymujesz najlepsze skupienie. Jesteś typowym rannym ptaszkiem? A może najwięcej energii posiadasz wieczorem, zaraz po zmroku? O której godzinie się budzisz i chodzisz spać? Zastanów się nad potrzebami swojego organizmu, i dopiero wtedy zadecyduj, jaki czas na naukę jest dla Ciebie najlepszy.

Wybierz najlepszą koncepcję uczenia się

Ostatnia rzecz, o jakiej należy pamiętać, to podejście do nauki. Nie warto nastawiać się negatywnie i zniechęcać już na samym początku. Dzięki pozytywnemu nastawieniu możemy osiągnąć o wiele szybsze i lepsze efekty.
Oprócz pozytywnego nastawienia do nauki, trzeba jeszcze pamiętać o nastawieniu do samego siebie. Całkiem możliwe, że dopiero odkrywasz, w jaki sposób najlepiej się uczyć, co jest też częścią Twojego rozwoju w tym zakresie. W początkowych etapach nie warto uparcie dążyć do perfekcji, i stosować wobec siebie sporo samokrytyki. Należy pamiętać, żeby być cierpliwym, a efekty z pewnością się pojawią.
 
Powodzenia! Jeżeli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy w powrocie do powakacyjnej rzeczywistości, wejdź na nasz blog. Znajdziesz tam wiele inspirujących wpisów.