Bądźmy szczerzy, żyjemy w wyjątkowo wygodnych czasach. Ilość ofert, okazji i reklam jakie do nas trafiają jest niewiarygodna. Wystarczy pójść do osiedlowego supermarketu. Jesteśmy dosłownie atakowani promocjami z każdej strony. Nic dziwnego, że czasami możemy mieć problem z dokonaniem właściwego wyboru.
 
Wolność wyboruW drodze do pracy mijamy wiele reklam, przez to zaczynamy się zastanawiać nad swoimi potrzebami. Wiadomym jest, że często dokonujemy zakupów pod wpływem impulsu. Zadajemy sobie wówczas pytania: “Wziąć czarną kawę jak zwykle czy noworeklamowaną cappuccino z mlekiem ryżowym?”, "Odświeżyć i przemalować pokój, czy zakupić nowe meble zgodnie z aktualną promocją?”

Dla tych, którzy żyją w ówczesnym świecie wybory są wręcz nieuniknione. Nie dotyczą jedynie dóbr materialnych, ale mogą również odnosić się do ważnych decyzji życiowych. Nieustannie jesteśmy bowiem stawiani w sytuacji dokonania wyboru.

Podejmowanie decyzji

Zostało przeprowadzonych wiele badań, które pokazały, że pracujące dorosłe osoby przed godziną 9.00 rano podejmują już około 12 decyzji. W ciągu całego dnia, ilość decyzji jakie podejmą sięga nawet 70.
Prawda jest też taka, że czasami jesteśmy zbyt zajęci ciągłym podejmowaniem decyzji i może nam umknąć jedna z najistotniejszych kwestii. Każdy wybór jakiego dokonujemy wpływa przecież na nasze życie. To, gdzie pracujemy i jaką pracę wykonujemy, sąsiedztwo w jakim zamieszkujemy czy styl życia jaki prowadzimy – to wszystko jest efektem podjętych przez nas decyzji.
Należy też wziąć pod uwagę, że codzienne decyzje dotyczące drobnych spraw również mogą istotnie wpływać na nasze życie. Często się na nich nie skupiamy, ale przecież to też są znaczące wybory. Wszystkie, bez względu na rangę powinny zostać przemyślane.

W jaki sposób patrzymy na rzeczy

Perspektywa, z jakiej patrzymy na rzeczy, wpływa na nasze wybory. Zawsze można powiedzieć, że nie mamy pieniędzy, aby robić to, co chcemy. To samo odnosi się do zakupów: nie zawsze możemy kupić akurat to, na co mamy ochotę. Ogranicza nas nasz pogląd na daną sprawę, sytuacja, w jakiej akurat się znajdujemy czy nawet nastrój, jaki mam w dany dzień. To wszystko jest subiektywne.

Zakupy muszą być podyktowane naszym wyborem

Najważniejsze, aby dokonywać wyboru zakupu zgodnie ze sobą. Zbyt często sugerujemy się opinią innych. Nie rób tak! Pomyśl dobrze, czy faktycznie tej rzeczy potrzebujesz, jej koszt oraz sposób, w jaki będziesz daną rzecz użytkował. Zastanów się raz jeszcze czy po zakupie rzeczy „X” będziesz naprawdę szczęśliwszy, czy może bardziej, kiedy kupisz przedmiot „Y”?

Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że dokonujesz wyborów tylko dla siebie i tylko Ty będziesz tak naprawdę ponosił ich konsekwencje!